Popiersie Karela Doormana w Rotterdamie

Karel Willem Frederik Marie Doorman (ur. 23 kwietnia 1889 w Utrechcie, zm. 28 lutego 1942 na Morzu Jawajskim) – holenderski kontradmirał.

Stopień oficerski trwał 24 sierpnia 1910 r. Do owego czasu dopisywał na przeróżnych korabiach, m.in. na rewirze Dalekiego Wschodu. W sierpniu 1915 r. zainicjował usługę w dywizjonie lotniczym marynarki wojskowej, stacjonującym w Soesterbergu. W 1921 r. tkwił do grona wykładowców lepszej bud marynarki w Hadze. W sąsiadujących latom dogadzał w departamencie marynarki w Batawii, w sztabie marynarki w Hadze, na pokładzie pancernika obron zbocza „De Zeven Provinciën” również na bogatych krążownikach również destruktorach.

Pomiędzy 17 sierpnia 1938 r. tudzież 16 maja 1940 r. sprzyjał w dowództwie holenderskich skal nadmorskich w Indiach Wschodnich, w 1940 r. otrzymał awans aż do stopnia kontradmirała (hall. schout-siep-nacht) a ogarnął komenda holenderskiej eskadry na Wschodzie. W lutym 1942 r. pozostał ustanowiony przywódcą oddziału uderzeniowego (ang. Striking Force) ekipy ABDA (abstrakt od momentu angielskich nazwy sprzymierzonych państw), w której drużyna wkraczały okręty amerykańskie, brytyjskie, holenderskie tudzież australijskie natomiast jakiego zajęciem było przeciwdziałanie japońskiej agresji na wysepek archipelagu Małe Wyspy Sundajskie. W zbiór uzasadnianych dzięki onej potęg spływało nieco krążowników (w tym bolesne USS „Houston” (CA-30) operacja logiczna HMS „Exeter”) plus niszczycieli, oraz flagowym okrętem zostawał sprężysty krążownik „De Ruyter”.

Karel Doorman udowadniał energiami ABDA nie całkiem łysek. Najpierw poniósł klęskę w walce w cieśninie Badung, dokąd główne presyj sojusznicze niego wybrnęły przeszkodzić Japończykom w najściu lotniska na Bali, natomiast następnie klapę w bitwie na Morzu Jawajskim, w jakiej Zespół Uderzeniowy ABDA zakończył istnieć, tudzież tenże sam kontradmirał zaniósł śmierć w utopionym okręcie flagowym.

Nazwisko Doormana przenosiły trzy okręty Holenderskiej Marynarki Wojennej:

  • HNLMS „Karel Doorman” (QH1) (ekscentrycznie HMS „Nairana”) – najważniejszy holenderski awiomatka,
  • HNLMS „Karel Doorman” (R81) (nowo HMS „Venerable”) – lotniskowiec wariantu Colossus,
  • HNLMS „Karel Doorman” (F827) – fregata wariantu Karel Doorman.

Zobacz samym

  • en.wikipedia.org: Karel Doorman (ang.)
  • en.wikipedia.org: HNLMS Karel Doorman (ang.)

Bibliografia

  • Rear-Admiral Karel W.F.M. Doorman (ang.)