Wśród kierowców panuje błędne przeświadczenie, że osłony podwozia powinny być montowane wyłącznie w samochodach terenowych. Tymczasem, okazuje się, że zabezpieczanie spodu samochodu ma sens, nie tylko w przypadku „terenówek”. Tak naprawdę, osłony podwozia i silnika można kupić dla prawie każdego modelu i rodzaju samochodu i na pewno nie jest to strata pieniędzy.

Dlaczego warto zabezpieczyć samochód osłoną?

O ile w przypadku samochodów terenowych, odpowiedź na to pytanie nasuwa się niemal natychmiast, tak w przypadku samochodów miejskich i lekkich SUV-ów może nie być ona tak oczywista. Niemniej jednak, osłony samochodów miejskich i lekkich SUV-ów wykonane są przeważnie z delikatnego plastiku, który łatwo ulega uszkodzeniom. Nie trzeba więc jeździć po bardzo wyboistych terenach, żeby narazić podwozie, silnik i skrzynię biegów na różnego rodzaju uszkodzenia.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet wyższy krawężnik może poważnie uszkodzić podwozie. Zamontowanie osłony sprawi, że ryzyko takowego uszkodzenia spadnie do minimum. Dzieje się tak, ponieważ osłony podwozia i osłony silnika wykonane są zazwyczaj z różnego rodzaju metali, które są znacznie bardziej wytrzymałe, niż plastikowe obudowy fabryczne. Ponadto, producenci osłon silnika i podwozia używają takich materiałów, które są odporne na korozję, dzięki czemu produkt posiada maksymalnie zwiększoną żywotność.

Kolejne problemy pojawiają się w okresie zimowym, gdy śnieg leżący na ulicach ogranicza widoczność niebezpiecznych dla samochodu przedmiotów, takich jak na przykład kamienie. Najechanie na taką przeszkodę może być bardzo niebezpieczne dla samochodu. Dzieje się tak, ponieważ najniżej położonymi elementami są zazwyczaj miska oleju czy obudowa skrzyni biegów. Są to bardzo wrażliwe elementy, które w zderzeniu z przeszkodą mogą odnieść poważne obrażenia. Kierowcy zastanawiają się, czy warto wydać na osłonę podwozia czy silnika dosyć sporą sumę pieniędzy (koszt osłony waha się pomiędzy 700, a 3000 zł). Tymczasem, naprawa uszkodzeń, przed którymi taka osłona chroni, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych lub wcale nie być możliwa.

Jak wybrać osłonę silnika i osłonę podwozia?

Pierwszą, najistotniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze osłony jest jej model. Każdy model samochodu posiada dedykowany specjalnie dla niego model osłony silnika czy podwozia. Z racji tego, czas oczekiwania na osłonę może być stosunkowo długi, gdyż musimy zamówić odpowiednią dla naszego samochodu osłonę. Kolejną sprawą przy wyborze osłony podwozia lub osłony silnika, jest rodzaj materiału, z którego jest ona wykonana. Na rynku dostępne są osłony wykonane z różnego rodzaju materiału i różnią się one ceną. Najpopularniejszymi osłonami są te wykonane ze stali, a ich cena wynosi około 700 zł. Można wybrać również osłony aluminiowe, które są znacznie bardziej odporne na korozję i same w sobie są lżejsze, aczkolwiek koszt takiej osłony wynosi około 2000 zł. Tak naprawdę, to od możliwości finansowych kierowcy zależy, który wariant wybierze. Niemniej jednak, warto wydać kilkaset do tysiąca złotych i uchronić się przed późniejszymi wydatkami związanymi z naprawą poważnych uszkodzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here