Większość osób kojarzy Bieszczady z górskimi wędrówkami. Faktycznie – wycieczki po tutejszych lasach i połoninach cieszą się tu ogromną popularnością. Błędem jest jednak zakładanie, iż Bieszczady mogą zachwycać tylko tych turystów, którzy wolny czas lubią spędzać w aktywny sposób. Jakie propozycje czekają tu na tych gości, którzy stawiają na relaks i krajoznawcze atrakcje?

Możliwości spędzenia wolnego czasu w ciekawy, a jednocześnie mniej aktywny sposób, jest w Bieszczadach wiele. Jedną z najchętniej wybieranych opcji są tu wakacje nad Soliną – sztucznym zbiornikiem, utworzonym na Sanie w latach 60-tych XX wieku. Jezioro Solińskie kusi górskim otoczeniem, pięknymi widokami i świetnym zagospodarowaniem.

Do najchętniej odwiedzanych letnisk w tej części Polski zalicza się Solina, pobliskie Myczkowce oraz Polańczyk, znany jako miejscowość uzdrowiskowa. Wielką atrakcją jest tu zapora Solińska, po której można spacerować, ciesząc się pięknymi widokami. Wnętrze tej zapory jest udostępniane turystom, a wizyta w tym niezwykłym miejscu będzie dla każdego wyjątkowym doświadczeniem.

Sama Solina to ciekawa wieś letniskowa, która może się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Należąca przed wiekami do rodu Kmitów miejscowość, dziś jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Bieszczadach. Przyczyniła się do tego budowa zapory na Sanie oraz powstanie Jeziora Solińskiego, nad którym – niczym grzyby po deszczu -zaczęły wyrastać ośrodki wypoczynkowe oraz ośrodki sportów wodnych. Innym, bardzo chętnie odwiedzanym letniskiem, jest w tej części Bieszczad miejscowość o nazwie Wołkowyja.

żaglówka na jeziorze

To kameralne letnisko przyciąga przede wszystkim tych, którzy nad Soliną chcą się nacieszyć ciszą, spokojem i pięknymi widokami. Nie brak też nad Jeziorem Solińskim ważnych uzdrowisk, takich jak Polańczyk. W tej sporej wsi czeka na gości sporo miejsc noclegowych oraz ośrodków, w których wykonywane są różnego rodzaju zabiegi poprawiające ogólny stan zdrowia. Wypoczynek w tej miejscowości zalecany jest przede wszystkim tym osobom, które narzekają na problemy z drogami oddechowymi oraz tym, którzy borykają się z dolegliwościami układu moczowego.

W rejonie Solny zadziwiać mogą też niewielkie Myczkowce. To jedna z najstarszych miejscowości w tym regionie, która w ostatnich latach stała się znana za sprawą dwóch atrakcji. Pierwszą z nich są Ogrody Biblijne, po których można spacerować w otoczeniu ciekawych gatunków roślin. Drugą atrakcją tej miejscowości jest Park Miniatur, na terenie którego prezentowane są makiety karpackich cerkwi. Są to obiekty istniejące oraz te, którym nie udało się przetrwać burzliwych czasów II wojny światowej oraz powojennego konfliktu polsko-ukraińskiego.

Co ciekawe, makiety przedstawiają tu nie tylko polskie cerkwie, ale i te, które stoją na terenie Ukrainy oraz Słowacji. Łącznie zgromadzono tu 140 makiet, dzięki którym turyści mogą odbyć wyjątkową podróż śladem cerkwi. To dobre miejsce dla tych, którzy chcą poznać wielokulturowy charakter bieszczadzkich wsi oraz zdobyć garść cennych informacji na temat tych religii, które do dziś mają w tej części kraju wielu wyznawców.

Turyści, którzy postanowili spędzić wakacje nad Soliną, mogą urządzać też ciekawe wycieczki krajoznawcze po okolicy. Kusza pobliskie Ustrzyki Dolne oraz tak ciekawe miasta, jak Baligród oraz Lesko. Są to miasta, na terenie których można poczuć klimat dawnych Bieszczad – wielokulturowej krainy, zamieszkiwanej przez Polaków, Żydów i Ukraińców. Nie brak też w rejonie Soliny cennych zabytków drewnianej architektury, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasłużyła cerkiew w Smolniku.

bieszczady

Wpisana na listę UNESCO, jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych zabytków sakralnych w Bieszczadach.Można wybrać się też do pobliskiego Sanoka, znanego z pięknej starówki, ogromnej kolekcji prac Zdzisława Beksińskiego oraz skansenu, na terenie którego zgromadzono wiele cennych zabytków drewnianej architektury.

Można się dzięki nim dowiedzieć wieku ciekawych rzeczy o Bojkach i Łemkach – grupach, które przed II wojną światową w bieszczadzkich wsiach zajmowały bardzo ważne miejsce. Można wybrać się też do pobliskiego Zagórza – miejscowości, której symbolem stały się ruiny klasztoru, dumnie wznoszące się naszczycie niewielkiego wzgórza. Są one miejscem wyjątkowym, a widok z ich murów może oczarować każdego.

Bieszczady są magiczną krainą, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji. Górskie szlaki kuszą aktywnych, warto jednak pamiętać, że i w dolinach nuda nikomu nie zagrozi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here