Odpoczynek rzecz święta. Stara prawda powtarzana przez wielu ludzi jest jak najbardziej prawdziwa. Wiedzą o tym również pracodawcy, którzy często, poza umocowaniem prawnym w postaci odpowiedniej ilości dni urlopowych, mogą współfinansować odpoczynek swoich pracowników.

Jednym z rozwiązań, mających sprawić, że pracownik będzie jeszcze bardziej zadowolony, są tzw. wakacje pod gruszą. Jest to forma polityki socjalnej wielu pracodawców i przybiera różne formy.

Przede wszystkim, wakacje pod gruszą oznaczają mniejsze lub większe wsparcie pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca może sfinansować w 100% tego typu wakacje lub ich część. Wakacje pod gruszą nie muszą obejmować wyłącznie pracowników – również ich rodziny czy dzieci mogą być objęte tego typu rozwiązaniem. Ponadto, pracodawca może finansować wyjazdy na różnego rodzaju obozy czy kolonie.

W przeszłości, wiele polskich przedsiębiorstw posiadało własne ośrodki wypoczynkowe. Pracodawca mógł zaprosić pracownika do takiego ośrodka, zapewnić mu wikt i opierunek – to również było traktowane jako wakacje pod gruszą.

Jednakże aby wakacje tego typu miały możliwość sfinansowania / dofinansowania przez pracodawcę, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, pieniądze na wakacje pod gruszą pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.Obowiązek założenia takiego funduszu mają wszyscy pracodawcy, zatrudniający powyżej 20 osób na dzień 1 stycznia danego roku. Obowiązek ten nie dotyczy zakładów budżetowych i samorządowych – Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w tego typu miejscach prowadzony jest niezależnie od ilości zatrudnionych.

góry

Jak wyżej wspomniano, obowiązek założenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych istnieje dopiero w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób lub jest jednostką budżetową czy też samorządową. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw wszystko zależy od woli właścicieli firmy. Fundusz może być utworzony, aczkolwiek nie musi – wszystko zależy od dobrej woli przedsiębiorcy. Niemniej, jeżeli decyzja o niezakładaniu Funduszu Świadczeń Socjalnych zostanie podjęta – pracodawca jest zobowiązany do poinformowania o tym pracowników na początku roku kalendarzowego.

Wysokość dofinansowania nie będzie identyczna dla każdego pracownika. Każdy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych posiada swój własny regulamin, niemniej kwota dofinansowania (czy też decyzja o pełnym sfinansowaniu wypoczynku) w głównej mierze zależy od dochodu na członka rodziny, lub też, w przypadku gdy taka występuje, od trudnej sytuacji życiowej wnioskującego.

Wniosek o wakacje pod gruszą zazwyczaj składa się podczas przedstawiania wniosku urlopowego. O dopłatę można wnioskować niezależnie od daty wypoczynku – finansowanie dotyczy całego roku – można o nie wnioskować zimą, wiosną, latem oraz jesienią).

Forma dopłaty jest różna – zdarza się, że pracodawca wypłaca całą wnioskowaną kwotę lub jej część. Z reguły wakacje pod gruszą wypłacane są przed rozpoczęciem urlopu. Niemniej, dochodzi również do sytuacji, w których pieniądze pracownik otrzyma już po powrocie z wymarzonych wakacji.

Wakacje pod gruszą stanowią jeden z elementów, który może być zachęcający a czasami nawet kluczowy dla potencjalnych nowych pracowników. Aby otrzymać środki, pracownik powinien przedstawić swoje dochody, jeżeli ma wyjątkową sytuację rodzinną/finansową skrupulatnie opisać ją i czekać na decyzję pracodawcy.

wakacje pod gruszą

Dofinansowanie może stanowić wentyl bezpieczeństwa oraz źródło oszczędności dla ludzi w trudnej sytuacji, lub o zarobkach, które w innym przypadku nie pozwoliłyby na spędzenie wakacji w ciekawych miejscach. Świadczenia te dotyczą nie tylko samych pracowników, ale również ich rodzin i dzieci. Często, poza urlopem zatrudnionego, wakacje pod gruszą oznaczać mogą również wyjazdy kolonijne, obozy, wycieczki dla dzieci.

Wakacje pod gruszą są więc bardzo dobrym rozwiązaniem

Zarówno dla pracownika – oszczędności, możliwość spędzenia wymarzonych wakacji bez drenowania kieszeni, możliwość wysłania dzieci na wakacje bez rodziców (i tutaj również odpoczynek samych rodziców, bez dzieci na głowach). Jak i dla pracodawcy – pracownik po tego typu wczasach wróci z pewnością bardziej wypoczęty, zrelaksowany.

A fakt, że pracodawca poniósł część kosztów z pewnością ułatwi mu większe zaufanie firmie, zrozumienia jej polityki i pozwoli na pełne zaangażowanie w codzienne problemy, które spotykają każde, najmniejsze nawet przedsiębiorstwo. Dlatego też wakacje pod gruszą powinny być jednym z elementów, którym pracodawca powinien kusić pracowników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here