Małopolska to region, który przyciąga bardzo wielu turystów z Polski i z zagranicy. Kusi przede wszystkim mnogością znajdujących się tam unikalnych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z najczęściej łączonych pomysłów na wyjazd w opisany region jest zwiedzanie krakowskiej Starówki oraz obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu (Auschwitz Krakow).

Bliskie odległości i dobra komunikacja sprawiają, że obejrzenie obu wskazanych obiektów nie stanowi większego problemu logistycznego, a oba są zdecydowanie warte bliższego poznania.

Magiczna krakowska Starówka

Stare Miasto w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie – wielość pięknie wyremontowanych kamieniczek robi spore wrażenie na tłumach odwiedzających. W samym centrum znajduje się Rynek, jeden z największych w Polsce i zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny.

W jego centralnej części znajdują się Sukiennice zbudowane z myślą o sprzedawcach sukna – do dzisiaj pełniące swoje pierwotne, handlowe funkcje. Będąc na Rynku nie można nie zwrócić uwagi na masywną bryłę gotyckiego Kościoła Mariackiego z charakterystycznymi nierównymi wieżami.

W środku znajduje się unikalny ołtarz Wita Stwosza, powstały w formie tryptyku, uznawany za jedno z największych dzieł polskiej sztuki sakralnej. W centralnej części Rynku stoi natomiast pomnik Adama Mickiewicza – największego narodowego wieszcza romantycznego.

Wawel – krakowska perełka

Drogą Królewską turyści zmierzają ze Starego Rynku na Wawel, czyli kompleks zamkowy, który przez całe stulecia był siedzibą polskich królów. Dzisiaj ta okazała rezydencja jest perełką sztuki renesansowej odbudowanej w tym stylu po dużym pożarze przez Zygmunta Starego. Do zamku przylega katedra koronacyjna polskich królów, gdzie większość z nich jest również pochowanych.

Zwiedzanie Wawelu zająć może dwie godziny, a nawet cały dzień w zależności od wybranego trybu. Podobnie sprawa się ma z kosztami – samo wejście na dziedziniec jest darmowe, natomiast zwiedzanie wnętrz płatne dodatkowo w zależności od tego, jak dużą liczbę wystaw chciałoby się zobaczyć. Kosztuje również zobaczenie królewskich grobów w Katedrze, dzwonu Zygmunt czy też przejście słynną Smoczą Jamą.

Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz

Obóz Auschwitz-Birkenau został założony w 1940 roku przez Niemców w czasie II wojny światowej. Początkowo był miejscem zsyłania polskich więźniów politycznych, z czasem stał się obozem przeznaczonym do przemysłowego mordowania członków narodu żydowskiego. Zginęło tam łącznie prawie milion Żydów, a także około 100 tysięcy Polaków i przedstawicieli innych narodowości. Dzisiaj zwiedzanie obozu jest przede wszystkim cenną lekcją do czego może posunąć się człowiek skażony zbrodniczymi ideologiami – jest swoistą przestrogą dla ludzkości i pomnikiem największego zła w historii ludzkości, jakim był Holocaust.

Informacje praktyczne o zwiedzaniu obozu

Chcąc zwiedzić obóz w Auschwitz należy pamiętać o obowiązkowej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej do jednej z grup na określoną godzinę. Rozwiązanie takie jest konieczne z uwagi na limity przepustowości. Wybrać można jeden z kilku dostępnych języków. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w obrębie wybranej grupy z licencjonowanym przewodnikiem.

Najkrótsze trwa 2,5 godziny, a najdłuższe aż 6. Wstęp jest płatny – zwiedzanie indywidualne na standardowe 3,5 godzinne zwiedzanie kosztuje 50 złotych. Turyści zaczynają od Auschwitz I – obozu w mieście Oświęcimiu, a później przewożeni są autobusem do Brzezinki położonej nieopodal, gdzie znajduje się Auschwitz II.

Źródło: http://cracowvisit.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here