Udar jak i zawał serca to dwie bardzo częste przyczyny śmierci. W przypadku gdy pacjent przeżyje, czeka go długi proces powrotu do zdrowia chociaż niestety nie zawsze powrót do pełnej sprawności jest możliwy. 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/udar-serca/

Czym jest udar?

Udar, ponownie jak zawał następuje gdy następuje odcięcie dopływu krwi. Przyczyną może być miażdżyca czy też nadciśnienie tętnicze. Powodem często jest niezdrowa dieta oraz niewłaściwy tryb życia. Nadmiar cholesterolu prowadzi do wielu chorób serca czego konsekwencją są zawały oraz udary. W młodym wieku kobiety są naturalnie odporniejsze ze względu na estrogen jednak z wiekiem ta różnica się wyrównuje a udar dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet ze względu na obniżający się poziom estrogenu.

 

Jakie są objawy udaru?

Często pierwszym objawem są nudności oraz wymioty. Pojawia się drętwienie jednej strony ciała, podwójne widzenie oraz brak równowagi. Zdarzają się też „miniudary” które często pozostają niewykryte a mogą zwiastować nadejście „dużego” udaru. W przypadku wystąpienia udaru konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna gdyż może prowadzić do zgonu lub skutkować niepełnosprawnością. Jeśli jesteśmy świadkami osoby u której możemy podejrzewać udar, należy ułożyć pacjenta w pozycji półleżącej, poluzować ubranie a pod plecy podłożyć coś miękkiego w oczekiwaniu na ratowników.

 

Przeczytaj też: http://www.travellersinn.pl/odzywiaj-swoje-serce-zdrowo/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here