Wydaje się, że wakacje były niedawno, a tymczasem przebogate oferty biur podróży zachęcają do wykupienia wypoczynku już na kolejny sezon. Zrozumiałe jest, jeśli dotyczy to wyjazdów w góry podczas ferii zimowych, ale czy kupowanie wczasów z ośmiomiesięcznym wyprzedzeniem ma sens?

Są zwolennicy organizowania wyjazdu w ostatniej chwili. I to nie tylko dlatego, że oferty last minute dają szansę na znaczne oszczędności. Wielu z nas po prostu nie wie kiedy pracodawca da mu urlop i woli czekać niemal do końca, aby nie stracić pieniędzy wpłaconych na konto touroperatora w przypadku, gdy szef odwoła nas z urlopu.

Jeśli jednak mamy pewność, że w lipcu czy sierpniu będziemy mieć wolne w określonym, uzgodnionym w pracy terminie, to możemy już dziś dokonać wybory i zakupić wczasy. Decyzja o zakupie usługi w trybie first minute daje szansę nawet na 35-40% oszczędności.

Ale niezależnie od ceny, każdy wyjazd to mogą być super wakacje. Wysoka cena może dawać szansę na większy komfort, luksus nawet, ale nie daje gwarancji atmosfery i dobrego wypoczynku. To wszystko zależy od nas, naszych współtowarzyszy, sposobów spędzania wolnego czasu, jakie lubimy najbardziej. Super wakacje można mieć nawet we własnym domu, o ile taki wypoczynek jest tym ulubionym przez nas.

Co zrobić, żeby przeżyć wielką wakacyjną przygodę?

Jak zabezpieczyć siebie i rodzinę przed przykrymi niespodziankami albo nawet niebezpieczeństwem? Przede wszystkim trzeba wyjazd wakacyjny dobrze zaplanować.

Zacznijmy plany od marzeń i dyskusji w gronie najbliższych. Każdy ma miejsce, do którego chce pojechać. Wybierzmy takie, które ma szanse spodobać się każdemu.
Kolejna rzecz to zgranie terminów. To nie tylko urlopy w tym samym czasie. Nie zapomnijmy, że ktoś musi zaopiekować się naszym domem, psem albo dzieciakiem, jeśli nie zabieramy go na wakacje. To nie mogą być decyzje pozostawiane na ostatnią chwilę.

lot samolotem

Opiekunowie też muszą mieć czas, aby zastąpić nas podczas naszej nieobecności.
Nie będzie udanych wakacji bez pieniędzy. To ile ich potrzeba zależy od formy wypoczynku i kierunku podróży. Dalekie, egzotyczne wyjazdy do luksusowych kurortów z opcją wyżywienia all inclusive są bardzo drogie. Taniej zapłacimy za pobyty bliżej Polski. Od lat nasi rodacy wybierają przede wszystkim Grecję, Chorwację, Bułgarię, Turcję, Hiszpanię, Egipt, Albanię. Lot do tych miejsc nie trwa zbyt długo, więc i koszty podróży są znacznie niższe.

Koszty wakacji to również ekwipunek oraz odzież – często musimy kupić nowe, uzupełnić braki. Do wydatków koniecznych warto dorzucić również wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Choć biuro podróży nas ubezpiecza, to rozszerzenie opcji ubezpieczenia zdrowotnego lub od nieszczęśliwych wypadków pozwoli nam uniknąć problemów, gdy okaże się że do pokrycia strat nie wystarczy ubezpieczenie podstawowe.
Można również ubezpieczyć nasz wyjazd od rezygnacji. Gdy los pokrzyżuje nam plany, odzyskamy wówczas całą wpłaconą kwotę.

Rzeczą niezwykle istotną jest decyzja o wyborze formy wypoczynku. Osoby lubiące spokój, ciszę wybrać powinny wczasy w zacisznym hotelu rodzinnym lub pensjonacie z dala od zgiełku kurortów. Miłośnicy zabaw w dyskotece, szaleństw w parkach wodnych, atrakcji hotelowych animacji na miejsce wypoczynku powinni wybrać wielkie kompleksy hotelowe.
Rodziny z dziećmi najlepiej odpoczną w tych hotelach, gdzie jest dużo atrakcji dla dzieciaków.

Place i pokoje zabaw, specjalne baseny i obiekty sportowe, dziecięce menu w restauracji, wszelkie dostosowania w wyposażeniu pokoju hotelowego oraz zespół animatorów hotelowych pracujących z najmłodszymi to gwarancja wakacji, na których dzieci nie będą się nudzić, a dorośli zajmą się swoimi sprawami i świetnie wypoczną.

super wakacje

Osoby, które lubią duże hotele, ale unikają hałasu i gwaru dziecięcych zabaw moją do dyspozycji hotele oznaczone jako 18+. W tych hotelach rodziny z dziećmi nie są mile widzianymi gośćmi, nie ma tu żadnych atrakcji i udogodnień dla tej grupy klientów. A wakacje 18+ cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co ciekawe – pobyt w tych hotelach najczęściej wybierają pary, które swoje dzieci zostawiły w kraju, pod opieką babci.

Dla miłośników bliskiego kontaktu z naturą pomysłem na super wakacje jest pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Wiejskie powietrze, zwierzęta domowe i hodowlane, proste ale smaczne jedzenie oparte na regionalnych recepturach i ekologicznych produktach z gospodarstwa, spacery nad wodę, grzybobranie w pobliskim lesie to pomysł na wyciszenie, zwolnienie tempa, przywrócenie równowagi – to szansa na zebranie sił na cały następny rok ciężkiej pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here