Wielu z nas siedząc w domu zimą, otulając się ciepłym kocem i popijając gorącą herbatę, marzy o ciepłych krajach. Wycieczce, która pozostanie w pamięci na całe życie. Miejscu, które dzięki słonecznym promieniom słońca naładuje nas do działania, na kolejne miesiące. Jednym z takich miejsc jest Kuba. Kraj położony w Ameryce Północnej. Wyspiarskie państwo umiejscowione na Morzu Karaibskim. Największa wyspa Karaibów. Otoczona jest ona 1600 wysepkami, wieloma skałami i rafami.

Jest to kraj, w którym zawsze jest ciepło, dlatego z powodzeniem można planować wakacje na Kubie także w styczniu, gdzie temperatury sięgają do 24 stopni. Należy jednak w swoich planach uwzględnić porę deszczową tego terenu, która przypada między majem a październikiem. Porą jesienną można spotkać huragany. Głównymi miastami Kuby są: Hawana, Santiago de Cuba, Guantánamo, Bayamo, Santa Clara, Cienfuegos, Holguín, Camagüey, Pinar del Río, Matanzas, Las Tunas, Trinidad.

Planując wakacje na Kubie powinniśmy zapoznać się z głównymi jej atrakcjami. Jest ich naprawdę wiele i są warte zobaczenia. Ważnym punktem zwiedzania jest stolica Kuby -Stara Hawana. Jest to miasto wpisane na listę UNESCO. Znajdują się tu zabytkowe budowle, a niezwykła historia miasta nadaje mu szczególny charakter. Miłośnicy gastronomii znajdą tu wiele klimatycznych restauracji i kawiarenek. Można odwiedzić muzea i ujrzeć różne dzieła sztuki. Centralnym punktem zwiedzania jest Pałac Katedralny z Katedrą Niepokalanego Poczęcia.

Spacer uliczkami Hawany pozostawi w pamięci wiele niezapomnianych obrazów.
Inną ciekawą atrakcją Kuby jest jedno z najstarszych miast Trinidad de Cuba. Królują tu kolorowe budynki, stara kolonialna architektura oraz niesamowity klimat. Co wieczór organizowane są wieczory salsowe, które przyciągają wielu mieszkańców i turystów.

W pobliżu Trinidadu znajduje się Dolina Cukrowa, w której uprawiana jest trzcina cukrowa.
Kolejną atrakcją turystyczną tego regionu jest Jaskinia św. Łukasza. Zachwyca ona pięknymi stalagmitami i stalaktytami. Jest to cały system połączonych ze sobą większych i mniejszych grot. Można tu spotkać różnego rodzaju owady, nietoperze, a także kraby.

plaża na kubie

Dla leniuchów idealnym wyborem będą piękne plaże, a wśród nich, uważana za najpiękniejszą- plaża Cayo Santa Maria. Piasek jest czysty i biały, a woda turkusowo szmaragdowa. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie jest prawo wejścia. Potrzebujemy tutaj rezerwację hotelową.

Plażowicze powinni także spędzić swój wolny czas na plaży Cayo Levisa, która jest określana mianem małego raju. Można się na nią dostać łodziami. Inną przepiękną plażą na południu Kuby jest Palya Ancon. Wyróżnia się ona długim, szerokim i piaszczystym nadbrzeżem. Bary serwujące przepyszne drinki umilą odpoczynek w słońcu. Czysta i turkusowa woda ochłodzi każdego turystę.

Planując podróż na Kubę musimy liczyć się z długą podróżą

Trzeba będzie na nią przeznaczyć minimum 16 godzin. Przed wyjazdem musimy upewnić się czy posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty. Wymagana jest wiza lub karta turysty. Tego typu dokumenty wydaje konsulat kubański w Warszawie, a o kartę można starać się w niektórych biurach podróży. Prawo kubańskie wymaga także posiadanie przy sobie biletu powrotnego.

Zanim wyjedziemy na wymarzone wakacje należy zapoznać się z tamtejszą walutą. Na Kubie obowiązuje peso kubańskie oraz peso kubańskie wymienialne. Pierwszą z nich zapłacimy za podstawowe produkty, natomiast drugą turyści używają jako opłaty za nocleg czy atrakcje turystyczne. Wymienić pieniądze można tylko na miejscu. Pamiętać musimy, że na Kubie płaci się tylko gotówką, tak więc dobrze jest przeliczyć wszystkie wydatki zanim wyjedziemy.

hawana

Planując wakacje na Kubie na własną rękę musimy mieć świadomość wielu różnic kulturowych, które występują miedzy Europejczykami a miejscowymi. Dużą barierą może okazać się komunikacja językowa. Tamtejsza społeczność porozumiewa się tylko językiem hiszpańskim. Przechadzając się po dużych miastach należy uważać na naciągaczy i wyłudzaczy pieniędzy. Życie codzienne na Kubie jest ubogie. Możemy zetknąć się ze sklepami, w których zakupy robi się na kartki. Często można zauważyć puste lub przerzedzone półki.

Mając na względzie choroby panujące na Kubie, możemy spokojnie wybrać się w podróż bez dodatkowych szczepień. Turyści często doświadczają zatruć pokarmowych związanych ze spożywaniem owoców morza. Nie należy pić nieprzegotowanej wody oraz nieumytych owoców.

Przebywając w tej części Karaibów musimy wiedzieć, że w ostatnich latach nasiliła się tu przestępczość. Coraz częściej zdarzają się kradzieże.
Jednak uważając na siebie i swoich bliskich na pewno z wakacji wrócimy zdrowi i pełni niezapomnianych wrażeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here