Rozległe kompleksy leśne, ogromna ilość jezior oraz miejscowości, w których wciąż można spotkać się z kulturą ludową… Te czynniki, połączone z coraz lepszym zagospodarowaniem turystycznym, zapewniły Kaszubom wysoką pozycję na liście tych regionów Polski,na terenie których warto spędzić wakacje. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tej części kraju?

Kto postawi na wakacje na Kaszubach, ten z pewnością żałować nie będzie

To niezwykła kraina, która może nas zaskoczyć swą różnorodnością oraz malowniczością. W jaki sposób można tutaj spędzić wolny czas?
W trakcie wędrówki po tej krainie warto zdobyć najwyższy szczyt Pojezierza Kaszubskiego, czyli na Wieżycę. Ma ona 328,7 m. n.p.m. wysokości, a dzięki ustawionej na jej szczycie wieży widokowej, staje się dla wielu turystów miejscem niezwykle atrakcyjnym. Z jej szczytu można podziwiać piękne widoki, a możliwość zdobycia najwyższego punktu na Kaszubach każdemu dostarczy sporo satysfakcji.

Wielkim powodzeniem na Kaszubach cieszą się też liczne jeziora, nad którymi tak chętnie odpoczywają goście z różnych zakątków Polski. Jeziora: Wdzydze, Ostrzyckie, Klasztorne czy Raduńskie – to tylko wybrane miejsca, które stają się popularnymi miejscami dla letników spędzających wakacje na Kaszubach. Ta część Polski jest jednocześnie krainą wyjątkową dla miłośników historii oraz kultury ludowej. Nie brak tu miejscowości, w których czas się zatrzymał. Gdzie warto się wybrać, by poczuć klimat dawnej wioski kaszubskiej?

Jedną z tych miejscowości, której w trakcie pobytu na Kaszubach nie można pominąć, są Kartuzy. Określane mianem „kaszubskiej stolicy”, mogą każdego z nas oczarować piękną okolicą, dobrym zagospodarowaniem oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Przez Kartuzy przechodzą ważne trasy turystyczne, kusi tu również możliwość uprawiania sportów wodnych oraz wypoczywania nad wodami jednego z kilku jezior.

W mieście tym można również zwiedzić Muzeum Kaszubskie, mogące się pochwalić ciekawą ekspozycją etnograficzną.Kusi tu również Galeria „Refektarz”, urządzona w murach jednej z ważniejszych budowli na terenie miasta. Dumą tej miejscowości jest jednak klasztor Kartuzów, mogący się pochwalić historią sięgającą XIV stulecia. To wyjątkowe miejsce, które z pewnością warto odwiedzić.

wakacje na kaszubach

Innym, bardzo ważnym punktem na mapie Kaszub, jest Kościerzyna. To jeden z najciekawszych miejsc na terenie Pojezierza Kaszubskiego, którym od lat interesują się turyści wypoczywający na Kaszubach. Co można tutaj zobaczyć?

W Kościerzynie nie brak zabytkowych budowli i obiektów sakralnych, w gronie których wyróżnia się kościół Świętej Trójcy z obrazem Matki Boskiej Kościerskiej. Dumą Kościerzyny pozostaje jednak Muzeum Kolejnictwa- ciekawy skansen, na terenie którego można zobaczyć zabytkowe parowozy oraz lokomotywy. To ciekawa atrakcja turystyczna, która może oczarować każdego – bez względu na wiek oraz zainteresowania.

Miejscem, którego miłośnicy sztuki i kultury ludowej nie mogą pominąć, są też Wdzydze Kiszewskie. To jedno z najpopularniejszych letnisk na Kaszubach oraz idealne miejsce dla tych, którym marzą się wakacje nad wodą. I tu nie brak krajoznawczych atrakcji, których podczas wędrówki po Kaszubach nie można pominąć. Wdzydze znane są doskonale z pięknego skansenu. Kaszubski Park Etnograficzny to kilka sektorów, dzięki którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat Kaszub i poszczególnych części tej krainy.

jezioro na Kaszubach

Chłopskie zagrody, karczma czy budynek szkolny – oto wybrane obiekty, które można tutaj zwiedzić. Co ciekawe, skansen ten zaczął funkcjonować w początkach XX wieku, jest zatem jedną z najstarszych placówek muzealnych tego typu w Polsce. Dziś można się tu nauczyć kaszubskiego abecadła, można też nacieszyć się smakiem tradycyjnych kaszubskich przysmaków. Ciekawe i różnorodne eksponaty sprawiają, że wizyta w tym miejscu dla każdego z nas będzie wspaniałą przygodą.

Wdzydze Kiszewskie są też bardzo dobrym punktem wypadowym na tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. W granicach tego parku znajduje się Jezioro Wdzydze oraz kilka mniejszych jezior, wraz z okolicznymi kompleksami leśnymi. Ten park to obszar niezwykle atrakcyjny dla tych, którzy wolny czas chcą spędzać aktywnie, w otoczeniu przyrody. Tu, w rejonie Wdzydzów Kiszewskich, nikt na nudę nie będzie mógł narzekać.

Wakacje na Kaszubach mogą się okazać wspaniałą przygodą dla każdego z nas. Piesze i rowerowe wycieczki, zwiedzanie cennych zabytków oraz pobyt w muzeach etnograficznych – oto wybrane propozycje, z których z pewnością warto skorzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEkskluzywne wakacje
Następny artykułRajskie wakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here