O sztuce średniowiecznej można powiedzieć jedno była niezwykle bogata. Jeżeli się jej przyjrzymy, zobaczymy wiele nurtów. Do podstawowych możemy zaliczyć styl romański i gotycki. Jeżeli chodzi o ramy czasowe, w których ten rodzaj sztuki występował, nie da się go ustalić. Sztuka średniowiecza odgrywała rolę wspomagającą, w stosunku do religii. Co jeszcze należy o niej wiedzieć?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/sztuka-w-sredniowieczu/

Cechy malarstwa średniowiecznego

Malarstwo średniowieczne nawiązywało w całości do religii. W tym okresie nagość nie była spotykana, tak jak w przypadku Greków. Chrześcijanie wstydzili się jej i uznawali ją za coś niestosownego. Dlatego też przez długi okres czasu wszyscy święci na ich dziełach byli ubrani. Malarstwo w średniowieczu skupiało się głównie na Bogu, dlatego też obrazy tworzone w tamtym okresie przedstawiały postacie oraz sceny biblijne. Malarstwo z tego okresu wyróżniało się prostą formą, niesygnowaniem oraz brakiem perspektywy. Z czasem zaczęto też tworzyć malowidła ścienne. Średniowieczni artyści żyli w przekonaniu, że najważniejsze jest bogactwo kolorów oraz przepych, nie harmonia, czy symetria dzieła. Twierdzili, że materialne piękno jest odbiciem światła pochodzącego od Boga.

Rzeźba średniowieczna

Średniowieczna kompozycja rzeźbiarska była dostosowana do ram, które były wyznaczone przez architekturę. W wyniku tego rzeźba posiadała cechy dekoracyjne, nie odgrywała samodzielnie żadnej roli. Rzeźby średniowieczne posiadały monumentalny charakter, były pełne powagi i dostojeństwa. Ich sugestywność była podkreślana za pomocą niewłaściwych proporcji.

Przeważały płaskorzeźby, a ilość rzeźb wolnostojących była niewielka. Brakowało dbałości o szczegóły w przypadku prawdziwego wyglądu człowieka. Był on przedstawiany w długich szatach, jego twarz była pozbawiona cech charakterystycznych, nie było widać też żadnych emocji i uczuć. Układy postaci były nienaturalne, dostosowane do ilości miejsca na daną rzeźbę. Nie przywiązywano również wagi do prawidłowości anatomicznych.

Zobacz też: http://www.travellersinn.pl/ktore-galerie-sztuki-sa-najciekawsze-na-swiecie/

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here