Góra Baba Rod

Góra Baba Rod (294 m n.p.m.) znajduje się pomiędzy ul. Staroznesenskaya a torami kolejowymi. Można stąd podziwiać panoramę miasta Lwowa z góry, znajduje się tu pamiątkowy krzyż i flaga państwowa poświęcona Dniu Niepodległości Ukrainy. Starożytna słowiańska świątynia Rod i Rozhanitsa znajdowała się na miejscu Baba Rod, tu znaleziono pozostałości starożytnej słowiańskiej osady związanej z pogańskimi obrzędami z VI do XI wieku.

Podwórko zagubionych zabawek

W okolicy Podzamcza, na podwórzu kamienicy przy ulicy Kniazia Lwa 3, ukryte jest muzeum zagubionych zabawek. Wasyl Hlushkovsky, miejscowy mieszkaniec, zaczął zbierać kolekcję dla swoich wnuków. Rozstawił huśtawkę, zrobił piaskownicę, zrobił fontannę i udekorował podwórko zabawkami. Jego inicjatywę przejęli inni mieszkańcy budynku. Teraz na podwórku można znaleźć niedźwiedzie, koniki polne, stare lalki i samochody. W kredensach stoją zabawki, a obok – doniczki, na ścianach – obrazy. Każdy może dołączyć do mini-muzeum, przynosząc tutaj swoją starą zabawkę jednocześnie wzbogacając kolekcję i atmosferę tego nietypowego miejsca we Lwowie.

Galeria sztuki pod gołym niebem

Przestrzeń kreatywna „Coś ciekawego” zlokalizowana jest w kameralnym podwórku na placu Rynek 13. Tutaj młodzi artyści wystawiają swoje prace. Autorzy prac nieustannie eksperymentują, wdrażając nowe i ciekawe pomysły. Oprócz wystaw w galerii sztuki odbywają się także warsztaty i koncerty akustyczne. Odwiedzając „Coś ciekawego” podczas wycieczki do Lwowa, poczujemy czarującą atmosferę centrum sztuki tego pięknego miasta.

Muzeum szkła

Muzeum Szkła znajduje się w Pałacu Bandinelli na pl. Rynek 2. Jest to jedyne profilowane muzeum na Ukrainie, które prezentuje historię galicyjskiego szkła. Dziś ekspozycja muzealna mieści się w dwóch salach. Pierwsza sala to historyczne przeszklenie. Druga prezentuje nowoczesne szkło i zbiory Międzynarodowych Sympozjów Szkła Hartowanego. Eksponaty muzeum szkła wzbogacą zwiedzających o wiedzę na temat rozwoju produkcji szkła i jego zakresie, oraz zapoznają zwiedzającego z przykładami dekoracyjnych wykończeń i zdobień.

lwów

Łysa Góra

Łysa Góra położona jest pomiędzy sąsiednim Wzgórzem Zamkowym a Kaiserwaldem, a właściwie ulicą M. Krzywonosa i O. Dovbusha. Jej wysokość to 389 m nad poziomem morza. Przez wiele stuleci góra obrosła legendami. Mieszkańcy Lwowa uważają, że wzgórze jest ulubionym miejscem nieczystych: wiedźmy i czarownice wedle legendy urządzały na jej szczycie sabaty. W XIII wieku. stał tu jeden z zamków księcia Lwa Daniłowicza, zniszczony w 1340 roku. Nawiasem mówiąc, z góry widać zarówno centralną część miasta, jak i prawie całe Podzamcze. To świetne miejsce na romantyczny spacer i kontemplację krajobrazów Lwowa.

Drewniany kościół w Sychowie

Na Sychowie znajduje się wyjątkowy kościół – kościół Świętej Trójcy. To jedyny autentyczny drewniany kościół we Lwowie. Historyk W. Vuytsyk sugeruje, że kościół wzniesiono około 1654 r. z pomocą hetmana Bohdana Chmielnickiego. Kościół w Sychowie jest jednym z nielicznych na Ukrainie Zachodniej, słynącym z malowanych wnętrz datowanych na1683 rok. Na Ukrainie przetrwało tylko pięć kościołów z podobnymi malowidłami.

„Garaż retro”

W zajezdni tramwajowej we Lwowie na skrzyżowaniu ul. Sacharowa i Witowskiego, znajduje się jedyny „garaż retro” w mieście. Wystawa znajduje się w hangarze, który zajmuje 500 metrów kwadratowych. Zwiedzającym prezentowane są cztery ekspozycje: jedna należy do Lwowskiego Muzeum Historycznego, druga – od prywatnych lwowskich kolekcjonerów. Tutaj można zobaczyć retro samochody, skutery, motocykle, rowery, małe modele samochodów, a nawet kolekcję tablic rejestracyjnych z dawnych lat. Eksponaty są zbierane z kilku krajów, a obok każdego z nich znajdują się tabliczki z opisem i charakterystyką.

Muzeum Zabawek we Lwowie

Stosunkowo niedawno otworzono we Lwowie istny świat dzieciństwa i baśni – Lwowskie Muzeum Zabawek. Inicjator projektu, Pavlo Morozovsky, wynajmuje mały pokój na muzeum za Operą. W obiekcie tym znajduje się wystawa 2500 zabawek. Wszystkie zabawki są wyjątkowe i mają swoją historię. Najstarsze eksponaty mają prawie 100 lat. Właściciel muzeum apeluje, aby nie wyrzucać zabawek minionych pokoleń, ale aby przynosić je do Lwowskiego Muzeum Zabawek, po to ażeby nowe pokolenie miało możliwość studiowania historii i poznania dziecięcej rozrywki z dawnych lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here