Psy to zwierzęta, które dają właścicielom wiele radości. Każdy, kto choć raz miał psa, z pewnością nie wyobraża sobie bez niego życia. Nie jest to zaskakujące, bo zwierzęta te, kiedy są dobrze ułożone i przywiązane do swojego właściciela, po prostu potrafią okazywać swoje oddanie każdego dnia.
Podstawa to wychowanie psa
Posiadanie psa to ogromna przyjemność. Zwierzęta te są doskonałymi towarzyszami, nie tylko podczas spacerów, ale po prostu na co dzień. Odpowiednio ułożone nie sprawiają problemów behawioralnych. Jednak wybór takiego towarzysza powinien być dokładnie przemyślany. Nawet najmniejszy piesek bez odpowiedniego szkolenia i postępowania ze strony właściciela może dać się we znaki. Nie należy jednak za to obwiniać zwierzęcia, a osobę, która nie ma dobrego podejścia bądź odpowiedniej wiedzy, by go wychować.
Niestety, spora część osób popełnia wiele błędów już na wstępie i tym samym uczy swojego pupila nieodpowiednich przyzwyczajeń. Do błędnych ludzkich zachowań należą między innymi: dokarmianie psa przy stole, pozwalanie mu na to, by spał w łóżku, a także karanie go za pomocą bicia czy krzyku. Dla psa to ostatnie postępowanie jest kompletnie niezrozumiałe i z pewnością nie poprawi jego zachowania, a może dodatkowo wywołać kolejne problemy.
Behawioryzm – na co zwrócić uwagę i co powinno zaniepokoić?
Pamiętajmy, że psy mają silnie zhierarchizowaną strukturę życia w stadzie, tak samo jak wilki. Osobnik, który pierwszy je, ma najlepsze miejsce do spania, jako pierwszy wchodzi na dany teren i przepycha się do przodu, to ten, który jest przywódcą. Warto wiedzieć, że te zasady pies odnosi zarówno do swoich psich towarzyszy, jak i do domowników.
Jeśli w pewnym momencie odkryjesz, że twój pies sam zabiera rzeczy ze stołu bądź się przy nim kręci i prosi o jedzenie podczas twoich posiłków; wskakuje na łóżko; nie pozwala zabrać ci zabawki, którą się bawi; albo prowadzi na smyczy tam, gdzie chce; to znak, że według niego jesteś niżej w hierarchii. W tym przypadku powinieneś skorzystać z porady behawiorysty, albo spróbować odebrać psu jego władzę.
Wybranie drugiej opcji jest dużo trudniejsze, bo poza posiadaniem chęci, będziesz musiał zdobyć odpowiednią wiedzę i być w swych decyzjach konsekwentny. To samo dotyczy pozostałych domowników.
Pamiętaj przy tym, aby nie podnosić głosu na psa, nie krzyczeć, ani tym bardziej go nie bić. Znacznie lepiej jest bowiem nagradzać zwierzę za odpowiednio wykonane polecenie czy poprawne zachowanie, co wzmocni jego pozytywne nawyki. Idealnie w tym celu sprawdzą się zdrowe psie przysmaki.
Przysmaki nie tylko jako nagroda
Przysmaki dla psa to doskonała forma nagrody, zwłaszcza że można się nimi posługiwać nie tylko w domu, ale również poza nim, na przykład podczas spaceru czy treningu. Wielu behawiorystów wykorzystuje je do wzmacniania pozytywnych zachowań i skojarzeń.
Oprócz tego przysmaki mogą stać się cennym źródłem dodatkowych witamin i minerałów, niezbędnych psu w prawidłowym wzroście i rozwoju. Wystarczy dobrać te, które będą miały najbardziej preferowany skład, aby nie tylko ucieszyć psa, ale również zapewnić mu jak najlepsze zdrowie.