Myśląc o pomysłach na wakacje, często sięgamy po bardziej odległe miejsca. Liczymy na to, że za granicą będzie najlepiej. Jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że jesteśmy przygotowani na większy wydatek, znamy język lub mamy sprawdzone biuro podróży. Zanim jednak pomyślimy o odległych krajach i bardziej egzotycznych, warto zastanowić się czy nie lepiej odwiedzić ciekawe miejsca w Polsce. Wielu z nas nawet nie myśli w tych kategoriach, ale nawet w naszym kraju znajdzie się kilka miejsc wartych uwagi.

Do najbardziej znanych i odwiedzanych należy nasze morze

Trójmiasto to cel wielu turystów, również obcokrajowców. Poza piaszczystymi plażami i wakacyjnym słońcem, znajdziemy tu mnóstwo klimatycznych restauracji. Jeśli lubimy zwiedzać zabytki, Gdańsk pod tym względem uchodzi za najbogatszy. Najwięcej obiektów znajdziemy przy Drodze Królewskiej. Złota Brama, Dwór Bractwa św. Jerzego czy Muzeum Bursztynu tylko czekają, aby pokazać swoje uroki odwiedzającym.

W Gdyni znajdziemy zabytkowe jednostki pływające. ORP Błyskawica, najstarszy obecnie niszczyciel na świecie czy Dar Pomorza, najsłynniejszy polski żaglowiec, a także statek-muzeum są dostępne dla turystów. Możemy tu również odwiedzić Akwarium Gdyńskie , w którym zobaczymy ryby, płazy i gady z wielu rejonów świata.

Sopot słynie ze swojego Molo im. Jana Pawła II. Jest ono najdłuższe nad Morzem Bałtyckim, ma aż pół kilometra długości. Warto odwiedzić tu Aqua Park, który ma szeroką ofertę rekreacji wodnych. Ciekawymi miejscami jest także Krzywy Domek lub Skansen Archeologiczny Grodzisko.

na plaży

W Trójmieście każdy znajdzie swoje miejsce. Jedyną wadą jest natłok turystów w sezonie. Wiele osób w wakacje wybiera się nad morze, a głównym ich celem jest właśnie Trójmiasto. Jeśli wolimy nieco cichsze miejsca, odpowiedzią może być Władysławowo, Łeba, Ustka czy Kołobrzeg.

Jako ciekawe miejsca w Polsce na wakacje, góry na pewno znajdują się wysoko w rankingu. To zupełnie inny odpoczynek niż nad morzem. Często wymaga od nas dużej aktywności. Wielbiciele wspinaczki i zdobywania szczytów mają tutaj wiele opcji.
Bieszczady, Szklarska Poręba czy Zakopane są jednymi z chętniej wybieranych miejsc. Pisze lub rowerowe wycieczki dają nam możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i doświadczania gór. W przeciwieństwie do wypoczynku nad morzem, tu pogoda nie jest aż tak decydującym czynnikiem.

Podobnie jak nad morzem, tu również w sezonie wakacyjnym możemy spotkać się z masą turystów. Mimo to, pozostaje tu wiele ciekawych i mniej znanych zarazem miejsc. Pieniński Park Narodowy czy Pasmo Babiogórskie są już oblegane w znacznie mniejszym stopniu.
Jeśli chcemy natomiast lepiej poznać nasz kraj, warto odwiedzać zwyczajnie większe miasta Polskie, które mają nam wiele do zaoferowania.

Skoro jesteśmy przy południu naszego kraju, nie może nam umknąć Kraków. Miasto, które jest niezwykle cenione nie tylko przez naszych rodaków, ale także przez obcokrajowców. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jest bogate w wiele zabytków wartych zobaczenia. Przykładami są tu: Dzwon Zygmunta, Zamek Królewski, Smocza Jama, Bazylika Mariacka, a to tylko kilka z nich. Sezon wakacyjny przyciąga wielu turystów, a więc musimy niestety liczyć się z kolejkami lub kupić bilety na różne atrakcje wcześniej.

zamek niedzica

Warszawa od dawna już konkuruje z Krakowem pod wieloma względami. Architektonicznie, mimo szybko rozwijającej się infrastruktury, wciąż jest dalej. Warto jednak odwiedzić także stolicę. Pałac Kultury i Nauki, który wciąż budzi kontrowersje, pozwala nam na zerknięcie na Warszawę z nieco innej perspektywy. Latem taras widokowy jest otwarty nawet do godziny 23. Spacerując po Starym Mieście możemy natknąć się na czarne ławeczki grające muzykę Chopina, a także zwiedzić poświęcone mu muzeum.

Na Krakowskim Przedmieściu warto zajrzeć do kościoła św. Anny z niezwykłym barokowym wnętrzem. Wisła przyciąga po zmroku Multimedialnym Parkiem Fontann. Na wielbicieli sztuki czeka Muzeum Narodowe. To również tylko kilka z przykładów miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie.

Ciekawe miejsca w Polsce na wakacje tylko czekają, aby je odkryć

Poza wymienionymi powyżej jest ich jeszcze mnóstwo. Częstochowa jako cel pielgrzymek, Toruń czekający na nas z różnorodnością pierniczków czy Wrocław z pięknymi, klimatycznymi budynkami. Ogromną zaletą jest fakt, że większość z tych miejsc jest blisko nas. Może nie jesteśmy nawet świadomi ile zalet ma miejsce, w którym mieszkamy. Warto więc, zanim wybierzemy się w podróż po egzotycznych i dalekich krajach, poznać najpierw z czego słynie nasz kraj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here