Powoli zbliżają się pierwsze ciepłe miesiące, a co za tym idzie – sezon idealny na wycieczkę jachtem po słynnym szlaku mazurskich jezior. Które jego odcinki zasługują na naszą szczególną uwagę?

W Polsce nie brakuje miejsc umożliwiających przyjemną żeglugę, zaś jednym z najpopularniejszych są jeziora mazurskie, tworzące razem najdłuższy w Polsce, ponad 120-kilometrowy szlak wodny. Nie zawsze jednak mamy czas na zwiedzenie całego. Jakie zatem krótsze odcinki warto wziąć pod uwagę? 

Odcinek dłuższy 

Jednym z dłuższych szlaków wiodącym przez malownicze mazurskie jeziora ten prowadzący z Giżycka do Mikołajek. Wyruszając tą trasą, musimy być przygotowani na 37-kilometrową wyprawę. Wytrwałość wynagradzana jest pięknymi widokami: podczas podróży tym szlakiem przepływamy między innymi jedno z trzech największych jezior znajdujących się w tym rejonie, a specyfika położonych na szlaku wód sprawia, że jest to znakomita trasa dla osób lubujących się w obserwowaniu ptactwa wodnego. Tamtejsze jeziora są często otoczone szuwarami, co sprawia, że ptaki przebywają tam w dużej liczbie. 

Szlak „ekspresowy” 

Trasa Giżycko – Mikołajki to znakomita opcja dla żeglarzy chcących spędzić dłuższy czas na szlaku. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mamy ochotę na krótszą trasę? Z krótkich, ale ciekawych tras warto wymienić szlak Mikołajki – Ruciane-Nida. Jest on o 15 kilometrów krótszy niż Giżycko – Mikołajki, ale nie mniej interesujący. Do atrakcji położonych na tej trasie można zaliczyć chociażby ciekawostkę w postaci komorowej śluzy Guzianka. Na tym szlaku możemy także podziwiać Puszczę Piską, która majestatycznie porasta wody wzdłuż niemal całej długości trasy. 

Czym na Mazury? 

Dla większości osób żeglowanie wymaga wyczarterowania jachtu. Szukając jednostki udostępnianej na czarter na Mazurach, znajdziemy między innymi Maxus 28 – jest to idealna łódź dla żeglarzy preferujących szybkie, sportowe pływanie. To właśnie Maxus 28 odnoszący wiele sukcesów w regatowych konkursach. Innym godnym uwagi jachtem jest Maxus 26 EVO. Wprawione oko od razu wychwyci odmienny w porównaniu z innymi Maxusami projekt jachtu, niemniej jednak to również jest jacht pozwalający na osiąganie dużych prędkości. Tę opcję warto polecić zwłaszcza żeglarzom ceniącym sobie komfort, jako że jednostka ta ma przestronne, wygodne wnętrze. 

Mazurski Szlak Wielkich Jezior to jedno z najlepszych miejsc na rozpoczęcie sezonu jachtowego, zwłaszcza jeżeli planujemy zwiedzać go za pomocą jachtów takich jak Maxus 28 czy Maxus 26 EVO. Ich szybkość i zwinność to atuty, które doceni każdy amator żeglugi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here