Rola ruchu

Prehistoria

Ruch był nieodłącznym elementem bytu człowieka od zamierzchłych czasów. Wszystkie dzieci uczyły się o etapach ewolucji człowieka. Poznali z pewnością australopitekusa z epoki kamienia, Homo habilisa, Homo erektusa tuż po wyjściu z Afryki i okiełznaniu ognia z początkami gotowania, aż po Homo sapiens z pierwszymi ubraniami aż po czasy współczesne. Dla pasjonatów i tych bardziej wtajemniczonych nie jest obcy fakt, iż przodkiem człowieka była wymarła małpa i goryle. Chociaż są osoby, które z pewnością mogą spierać się w tej kwestii. Udowodnioną tezą są poprzednicy Homo sapiens wymienieni wcześniej, którzy poznali ogień, zaczęli gotować posiłki, ubierać się i podsumowując już – tworzyć cywilizację, której owoce widać dzisiaj.

Wszelkie starania o przetrwanie wiązały się ze zdobyczą pożywienia, opału na to, by przygotować go i poczucie bezpieczeństwa tam, gdzie koczował. Wspomniany wcześniej ruch pełnił kluczową rolę, gdyż zdobycie jedzenia oznaczało polowanie na zwierzęta i obróbkę mięsa przy ognisku, do którego z kolei należało przynieść drwa na opał.

Starożytność i średniowiecze

W tych epokach historycznych ruch służył głównie do tworzenia budowli, czego doskonałym przykładem jest Egipt i jego piramidy.

Nowożytność

Początek tej epoki jest datowany na upadek Konstantynopola 1453 lub odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba 1492. Zakończenie jej obejmowało tragedię wszechczasów, którą z pewnością jest II wojna światowa w latach 1939 – 1945. Poprzedziła ją I wojna światowa w latach 1914 – 1918. Ruch był tutaj – podobnie jak w poprzednich epokach – towarzyszący konfliktom między państwami podczas walk i poczynaniom odkrywców. Nowożytność przyniosła coś istotnego dla jazdy na nartach. W pierwszej połowie XIX wieku narty stosowano do celów transportowych, później zastosowanie nart miało cel rekreacyjny i sportowy.

Współczesność

Dzisiaj ludzie żyją w cywilizacji wysoko rozwiniętej, gdzie w każdym domostwie nie są praktykowane tego typu codzienne obowiązki. Człowiek wybiera, kim chce być. Ma własne życie prywatne, rodzinne, szkolne, towarzyskie i zawodowe. Od codziennych obowiązków może jednak odpocząć i zredukować stres, uprawiając aktywność fizyczną, jaką chce – wedle upodobań.

Dyscypliną, w którą warto zainwestować czas, jest jazda na nartach. Jest ona dobrym pomysłem na sezon zimowy i sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu, oraz świetną zabawę dl najmłodszych. Ponadto zarówno dla dziecka, jak i dorosłego, jazda na nartach jest wielką frajdą. Stoki narciarskie są wypełnione dużą liczbą narciarzy najbardziej w okresie ferii zimowych, gdy dzieci mają czas wolny od szkolnych obowiązków i wtedy, gdy sprzyjają warunki pogodowe. Jak można sobie wyobrazić jazdę na nartach bez śniegu? Bez białego puchu jest to niemożliwe.

Jazda na nartach

Dzieci jazdy na podłużnych płozach, bo tak można śmiało nazwać zarówno małe dzieci i duże dzieci – dorosłych mają doskonałą sposobność do tego, by ich więzi mogły się zacieśnić i relacje pogłębić w każdym sezonie zimowym.

Ferie zimowe spędzone razem są prawdziwą prozą życia i pełną wrażeń zabawę. Dla najmłodszych jest to okazja na więcej czasu z rodzicami, którzy z pewnością każdego dnia są zapracowani.

Rodzice mogą dla dzieci dać o wiele więcej niż czas. Dla dziecka jest to przede wszystkim ruch.

Dziecko, jeżeli porusza się, jest zdrowsze, nie męczy się, ma lepszą kondycję. Czas z dziećmi daje ponadto dla nich właściwą masę ciała. Chociaż dzieci uwielbiają, gdy rodzice ciągną ich na sankach, to narty są dla dziecka prawdziwą frajdą.

Ferie zimowe ze swoimi dziećmi pozwalają rodzicowi poznać lepiej własne dziecko niż wtedy, gdy są zapracowani i widują mniej własne dziecko. Często ich dzieci nie muszą być w owym czasie same. Mogą z dziećmi spędzać czas dziadkowie, czy nianie – to jednak nie jest to samo dla dziecka, co narty i ich rodzice w parze.

Szkoły narciarskie dla życia

Należy spojrzeć na ten sport z zachowaniem zdrowego rozsądku. Jest to dyscyplina, która różni się od jazdy na rowerze, czy zdobywającym popularność nordic-walking. Choć każdy był uczony przez swojego rodzica zachowania równowagi i poprawnej pozycji na rowerze, co zupełnie mu wystarczyło, tak w przypadku jazdy na podłużnych płozach nie do końca się sprawdzi.

Nie wszyscy rodzice mieli styczność z tym sportem, nie każdy się nim pasjonował. Rowery są ogólnie dostępne w sklepach rowerowych, podobnie z kijkami do nordic-walking, które można kupić w sklepie sportowym. Są to dyscypliny, które można uprawiać niemal wszędzie. Inaczej jest z jazdą na nartach.

Tutaj potrzebne są stoki narciarskie, a wiele ludzi nie jest na tyle blisko terenów, gdzie można uprawiać wspomniany sport.

Ponadto na naukę jazdy na nartach potrzebni są instruktorzy narciarstwa, dla których nauka jazdy na nartach dzieci, najmłodszych wraz z samymi rodzicami jest celem zawodowym.

Zasady bezpieczeństwa jazdy na stoku

Kwestia finansowa jest podobna, jak w przykładach, które pełnią rolę jedynie porównawczą. Zasada jest ta sama, należy zainwestować w odpowiedni sprzęt narciarski: narty zjazdowe, odzież, buty, kask i kije. Jeżeli rodzice mają mniejszy budżet do dyspozycji, mogą kupić z powodzeniem używany sprzęt, który z powodzeniem dzieci i maluchy z rodzicami mogą użytkować na stoku.

Narty zjazdowe powinny być dobrej jakości. Osoby z mniejszym doświadczeniem powinny na początku mieć te, które według uniwersalnego wzoru można policzyć, odejmując od swojego wzrostu około piętnaście centymetrów. Najlepiej jak będą to modele o mniejszej twardości, ze względu na lżejsze kierowanie nimi.

Odzież narciarska powinna składać się oddzielnie na spodnie i bluzę z odzieżą termoaktywną, mającą właściwości dobrze odprowadzające pot od ciała.

Istotne są buty narciarskie, gdyż stopa podczas jazdy mniej się męczy.

O akcesorium narciarskim również warto pamiętać. Kask narciarski nie jest może obowiązkowy, lecz stanowi ochronę na głowę. Kije narciarskie również warto zainwestować w dobrą jakość.

Innymi akcesoriami dla narciarzy są: kurtki narciarskie, spodnie narciarskie, bluzy narciarskie, czapki narciarskie, rękawice narciarskie, kominiarki narciarskie i gogle narciarskie.

Najważniejsze jest to, by przygoda na nartach była bezpieczna bez upadków i kontuzji. Z zamiarem jazdy należy wcześniej właściwie przygotować się. Jest to istotne nie tylko w przypadku dzieci, lecz rodzice i wszyscy dorośli winni o tym pamiętać. W skład tego wchodzi nie tylko zakup z głową. Używany sprzęt narciarski musi być zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami.

Dobór akcesorium pełni rolę przedszkola narciarskiego na drodze rozwoju w tym niezwykłym sporcie, zwłaszcza, że wymagające trasy są pewne.

Na wymagających trasach z pewnością przyjdzie się zmierzyć z biegiem czasu i nabywania nowych umiejętności i doświadczenia.

Ważne jest, by z uporem brnąć do przodu po śniegu. Dzieciaki, maluchy i rodzice muszą to znać, by na trasy niebieskie gnać. Przedszkole narciarskie jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Rodzice zrobią wszystko, by dzieciom zrobić frajdę, a maluchy wyrwać z poduchy w miarę możliwości. Przedszkole narciarskie czeka, by zaoferować dzieciom swoje dobre rady na stoku, ponieważ wiedzą, że warto zainwestować w we właściwie przygotowane stoki.

Stok

Ponadto nieodłącznym elementem bezpieczeństwa jazd na podłużnej płozie są specjalnie do tego przygotowane stoki. Uczulają na to wszyscy instruktorzy, by nie wybierać niestrzeżonego stoku. Są to lokacje pełne dzieci, którzy odbywają zajęcia z instruktorem.

To właśnie stok jest miejscem, gdzie przez cały czas są osoby z kwalifikacjami właściwego udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Są tam trasy, gdzie można stawiać pierwsze kroki pod okiem instruktora, zjeżdżać na snowboardzie.

Nauka dzieci jazdy na nartach

Każde dziecko jazdy na nartach musi jednak umieć właściwie na nich jeździć. Jazdy na nartach może nauczyć się każdy, a płeć, wiek i kondycja fizyczna nie mają tutaj znaczenia.

Nauka jazdy na nartach to poznanie, jaka technika jazdy jest właściwa, by nie skończyła się przykrymi doświadczeniami uczestnikom przedszkola narciarskiego.

Istotne pojęcia przydatne na naukę jazdy

Terminy narciarskie są istotne na początku każdej nauki jazdy nartami. Instruktorzy uczą ich jako podstaw techniki jazdy na nartach. Są to:

  • Pług – powstaje poprzez ułożenie nart w kształcie litery V. Tyły owych nart są rozstawione, natomiast dzioby narty układają siebie blisko siebie – w odległości wynoszącej szerokość dłoni.
  • Ześlizg – określa się narty zsuwające się po stoku.
  • Skręt dostokowy – jest manewrem, używanym podczas równoległego ułożenia nart – wtedy następuje jazda na krawędziach nart w skos stoku.
  • Skręt odstokowy – jest to określenie skrętu, gdzie dojeżdża się do linii spadkowej na stoku. Sprawia on sporo trudności dla narciarzy.
  • Skręt cięty – polega on na prowadzeniu nart w skręcie na krawędziach.
  • Carving – stanowi jazdę na krawędziach, gdzie są szeroko rozstawione narty.

Pozycja podczas jazd na płozach

Początek nauki jazdy powinny stanowić zajęcia z instruktorem, który umożliwi opanowanie właściwej pozycji zjazdowej. Należy wystrzegać się usztywnienia kręgosłupa w trakcie jazdy – owa pozycja należy by cechowała się swobodą, natomiast narty należy ustawić na szerokość bioder. Kolana powinny być w pozycji ugiętej, ciało z kolei należy przechylić do przodu. Po spełnieniu tego można rozpocząć zabawę na trasach. W kwestii rąk koniecznie trzeba wspomnieć, by trzymać je w pobliżu ciała.

Od pierwszych chwil z nartami pojawiają się często błędy. Nadmierne odchylenie do tyłu, brak właściwego odstępu pomiędzy nartami są najczęstszymi uchybieniami z potencjalnym straceniem równowagi. Rozpoczynając zabawę jazdą na nartach bez narażenia się na zagrożenia częstych upadków i urazów, dobrym pomysłem jest obecność przy naszych poczynaniach doświadczonego instruktora, dając podopiecznemu cenne korekty i wskazówki. Błędne nawyki prowadzą do poważnych konsekwencji. Przykładem jest złamanie nogi przez dzieci. W snowboardzie może nie mieć to aż tak istotnych konsekwencji, jak w jeździe na nartach.

Warto podkreślić, by jazda zawierała jedynie spokojne, ale pewne ruchy. Szybkie ruchy ramionami są prostą jazdą w kierunku upadku. Jazdy na snowboardzie również potrzebują rozsądnego podejścia do sprawy.

Technika jazdy na nartach

Właściwej techniki jazdy na nartach można osiągnąć poprzez naukę jazdy na nartach, a właściwe przygotowanie oferują instruktorzy zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak zacząć zjazd na nartach

Najodpowiedniejszą ideą na jazdę na nartach po stoku jest początkowo nauczenie się gruntownych technik, umożliwiających opanowanie kontroli nad sprzętem. Dobrą koncepcją jest start od jazd pługiem.

Jedna z najprostszych technik umożliwia wysoki poziom kontroli prędkości podczas zjazdu. Szeroko rozstawione piętki i w tym samym czasie trzymanie dziobów nart obok siebie jest istotą tej oto techniki. Skręty są tworzone za pośrednictwem przenoszenia ciężaru ciała na prawą lub lewą nartę.

Wykonując zjazd, ciężar ciała winien być rozłożony równo na każdą z nart. Nogi zostają uginane w kolanach, natomiast ręce są ugięte w łokciach. Istotne jest, by wystrzegać się pochylania zbytnio do przodu i odchylania do tyłu.

Dziecko jazdy, doskonaląc techniki zjazdu pługiem i z biegiem czasu też skręt ślizgowy, będzie wykonywało o wiele bardziej naturalnie każdego dnia praktykowania. To jest dowód, by nie się zniechęcać niepowodzeniami, nawet jeżeli początkowo jazda wygląda na trudną i bez efektów. Dzieci mogą bardzo szybko ulec takiej postawie. Każdy rodzic może wspierać własne dzieci na tej drodze, założyć buty narciarskie i jeździć z dziećmi. Dzieci potrzebują swoich rodziców – przedszkole narciarskie dzieci potrzebuje tego.

Jazda carvingowa na nartach

Ci, co oswoili sobie sprzęt i nauczyli się podstaw, z zapałem brną w nowe wyzwania takie jak jazda carvingowa. Potocznie są to jazdami na krawędziach nart. Potrzebne są do tego narty carvingowe, mające specjalne wcięcie. Zjazd wykonuje się poprzez skręty z zastosowaniem równoważenia siły odśrodkowej poprzez przenoszony środek ciężkości swojego ciała na krawędzie nart. Narciarz nie traci prędkości, gdy wykonuje skręt w carvingu.

Ponadto rekreacyjna jazda carvingowa na nartach ma dużą prędkość, gdzie wzrasta podatność na kontuzje, dlatego odradzana jest osobom przedszkola narciarskiego. Spędzając czas z instruktorem, z pewnością odradzi kursantowi takiego kroku na początek, zwłaszcza dzieci mogą być narażone na przykre w skutkach przygody.

Styl zjazdu

Zależnie od opadów śniegu i terenu trzeba jeździć różnym stylem. Cechują je różne wyzwania. Dla rozpoczynania nauki najlepszym pomysłem jest płaski stok – najlepiej, gdy ma oznaczenie znakami niebieskimi, co cechuje, iż górna granica stopnia nachylenia w profilu podłużnym nie przekracza dziesięciu procent. Po czasie można pozwolić sobie na zjazd po trudniejszych trasach.

Zaleca się na przedszkole narciarskie nauczyć się zjazdu pługiem ze względu na prostotę i łatwość przyswojenia gruntownych zasady kontroli nad płozami. Daje możliwość zjazdu na wprost, jak i skręty. Narty muszą przyjąć kształt litery V, gdzie z tyłu winny zostać rozstawione, analogicznie z przodu muszą być zbliżone do siebie. Ważne jest opanowanie przenoszenia ciężaru ciała z jednej nogi na drugą celem uskutecznienia skręt i przybliżyć do siebie równolegle jedną z nart do drugiej w przypadku chęci, by prędkość wzrosła.

Zdobycie umiejętności skrętu pługiem daje otwartą drogę do bardziej wymagających technik, czyli:

  • Skrętu ślizgowego – tam wykorzystywane są rotacja stóp i odciążenie nart. Trzeba wtedy delikatnie podskoczyć na płozach i w tym samym momencie dokonać rotacji we właściwą stronę. Przed faktem wykonania takiego manewru na stoku, najlepszym ćwiczeniem są próby na sucho.
  • Skrętu ciętego – polega na zmianie krawędzi. Wymaga on odpowiedniego zrównoważenia ciężaru ciała i przemieszczenia bioder w środek skrętu. Właściwe przechylenie biodra z jednej krawędzi na drugą umożliwia daniem narty w skręt.

Warto przytoczyć dwie metody hamowania, chcąc nauczyć się zarówno przez dzieci i dorosłych:

Hamowanie pługiem – jest proste do nauczenia i sprawdzi się świetnie w delikatnym wytracaniu szybkości. Jedyne, co należy zrobić, to ułożyć narty w kształt litery V, doprowadzając do zmniejszenia szybkości podczas zjazdu. Trzeba przysiąść lekko na kolanach, potem przenieść środek ciężkości do tyłu, po czym rozłożyć szeroko nogi do takiego stopnia, by czubki nart były w pobliżu.

Hamowanie bokiem – jest skuteczniejsze i pozwala szybko stanąć w miejscu. Należy obrócić stopy, biodra i tułów do kierunku zjazdu, po czym pochylić się w kierunku stoku, uskuteczniając hamowanie.

Upadek na nartach może zdarzyć się każdemu. Dzieci i dorośli mogą się o tym przekonać zwłaszcza, gdy uczą się tej sztuki. Upadanie może w każdym wypadku skończyć się czymś więcej niż siniakiem, więc należy wiedzieć, jak uniknąć złych następstw takiego zdarzenia. Rozluźnione ciał i brak napiętych mięśni są absolutną podstawą. Trzeba starać się zawsze upadać w górę, czyli w kierunku stoku. Upadek w dół ma poważne skutki w porównaniu z tym do góry. Warto zrobić wszystko, by nie upaść na kolano, kijek czy nadgarstek, ponieważ wtedy jest duże ryzyko uszkodzeń ciała.

Zdobywając doświadczenie zarówno dzieci i dorośli muszą robić to stopniowo, ponieważ trasy, które nie są dostosowane do umiejętności, mogą stwarzać zagrożenie dla osoby niedoświadczonej i jej otoczenia. Po czasie praktyki można przejść na trudniejsze stoki.

Instruktorzy narciarstwa

Pod czujnym okiem instruktora można opanować techniki jazdy na nartach. Szkoły narciarskie są bogate w doświadczenie, by zapewnić odpowiedni poziom nauki poprzez zajęcia z dziećmi nie tylko w grupach, ale również poprzez lekcje indywidualne. Instruktorzy gwarantują zaangażowanie w nauki z dziećmi jazd. Uświadamiają, że istotą tego sportu nie jest to, co zjazd na snowboardzie.

Najpierw zwracają uwagę na to, by mieć właściwy sprzęt. Buty narciarskie i dopasowane długością narty są dobrym pomysłem na początkowych trasach i późniejszych tych określanych jako trasy niebieskie.

Dla każdego instruktora zwracanie uwagi, by nauka jazdy była na strzeżonym stoku, jest absolutna do przekazania. Stoki narciarskie są rękojmią bezpiecznego czasu dla dzieci i rodzice winni to pamiętać.

Nauka jazdy dla instruktora jest prawdziwą misją, z którą utożsamia własne powołanie, by dzieci mogły cieszyć się czasem z ojcem i matką, a rodzice uśmiechem na twarzy ich dzieci, gdy założą narty na swoje nogi i rozwiną prędkości.

Ponadto nauka jazdy na nartach z instruktorem jest dla dzieci doświadczeniem obcowania z ludźmi, rozmową z nimi. Dla instruktora zadanie uczenia dzieci jest tym samym, co nauka jazdy ich własnych dzieci.

Dla instruktora ważne jest dobro dzieci w każdym sezonie ich pracy. Instruktorem może zostać każde dziecko jazdy, które opanowało jazdę do perfekcji, co jest wyzwaniem życia – dzieci i rodzice o tym wiedzą.

Instruktorem jest ten, kto uczy, że sprzęt narciarski, buty narciarskie budują podstawy pod przedszkole narciarskie. Rodzice muszą je kupić koniecznie swoim dzieciom.

Nikolaus Niedermoser na temat narciarstwa

Nikolaus Niedermoser ze szkółki narciarskiej Skischule Neustift w dolinie Stubaital uważa, iż fascynujące w samym narciarstwie jest możność każdego roku odkrycia czegoś nowego i polepszenia własnego warsztatu, gdy zakłada się narty na stopy i kieruje nogi na stok. Ponadto jego zdaniem jest, iż krótkie skręty, skręt carvingowy, zjazd na switchu, w parku po kickerach czy w głębokim puchu: prawidłowa technika poprawia radość z tej dyscypliny.

Dziewięć wskazówek na poprawę technik jazd za pomocą nart

  1. Na wąskich stokach narciarskich bądź drogach, pełniących łączniki stoku miejsca na długi skręt są zawężone – kluczowe są szybkie, krótkie skręty z bardziej eleganckim efektem. Górna część ciała winna być spokojna, dolne kończyny dokonują skręty w prawo i lewo. Kanty muszą być konkretnie dociśnięte.
  2. Carving jest dla miłośników dużej wartości szybkości, lecz stok musi być odpowiednio szeroki i pusty. Lepiej nie driftować, lecz jechać po łuku krawędzi. Najlepszy scenariusz jest, gdy końce płoz jadą jednym śladem jak przód. Narta dolna jest przewodnia. Trzeba przed wejściem w skręt pochylić się w lekkim stopniu na przód, natomiast płozy mają zostać przechylone do środka. Konieczne jest rozpoczęcie zakrętu przednią częścią stopy. Z praktyką idzie potem zabawa siłą wpływającą na środek ciężkości, dając satysfakcję.
  3. Strome ściany są wyzwaniem dla każdego narciarza. Początkujący bez wprawy w jeździe po stromych rejonach, mają możność obsunąć się dzięki dociskowi dolnej płozy a tułów pochylić niewiele do doliny. Wytrawni dociskają kanty swoich płoz krótko i z dużym naciskiem do śniegu, potem prostują troszkę swą sylwetkę po każdym skręcie. Daje to uniesione lekko tyły płoz, dając sprawniejsze wykonanie rotacji w linii spadku. Jest to alternatywa dla w trudnych terenach.
  4. Najbardziej rankiem stok może być twardy tak, jak kamień. W miarę upływu dniówki jest bardziej miękko, natomiast po południu prawdopodobne stają się muldy. Oblodzony stok jest sygnałem, by zmniejszyć tempo i stosować właściwie z kantów. Dolna narta musi być dociśnięta. Ponadto unik pochylania do tyłu, który cechuje się podchodzeniem do skrętów z przeniesionym środek ciężkości maksymalnie do przodu. Czarny scenariusz przewiduje ześlizgnięcie się z płozami bokiem. Jeżdżąc po muldach, zaspy śniegu mogą sprzyjać skrętowi. Nogi muszą być razem.
  5. Switch jest freestylem, gdzie kierunek płoz jest odwrotny do ruchu. Opierają się na nim akrobacje takie jak straight jumps, bądź jeżdżenie po railach lub boxach. Tą technikę lepiej szlifować na płaskim spadku z dużą przestrzenią. Zmieniając kierunek, trzeba obrócić się przez ramię zwrócone do zbocza w kierunku ruchu. W snow parku czynność na kickerzemusi zostać poprzedzona kilkoma skokami wprzód z niewielkim przysiadem. Pozycja musi pozostać na środku płozy. Początkowe próby z obrotem muszą być podjęte na małych muldach. Podczas odbicia następuje obrót ciałem wokół własnej osi ze wzrokiem w punkcie docelowego wylądowania. Dolne kończyny podążają za rotacją tułowia. Dla ulepszenia slide, lepiej podejmować próby techniką jeżdżenia do przodu przez szeroki box w snow parku. Kanty płoz powinny pozostać w spoczynku. NW końcowej fazie można wskoczyć na box po obrocie o kąt prosty. Dolne kończyny i płozy powinny być trzymane szeroko a centrum ciała trzeba utrzymywać na środku płoz. Należy sprawdzić obecność nierówności na boxsie.
  6. Wiele ośrodków ma przygotowane zjazdy bogate w muldy. Dobrze opanowana technika zjazdu po muldach jest, gdy są opanowane krótkie skręty. Wjazd między nie powinien cechować się zgiętymi niewiele kolanami i przyciągnięciu ich do góry, należy dokonać rotacji przodu płoz w dół doliny i ślizgać się pomiędzy muldami, pamiętając, by trzymać nogi razem ze sobą. Skraj zjazdu jest dobrym miejscem na początkowe próby.
  7. Pospolite uchybienia w narciarstwie amatorskim to przede wszystkim: odchylenie do tyłu, pozycja do środka, rotacja. Proste tricki nie są środkiem zaradczym. Gdy w czasie uprawiania sportu ciągle pojawia się odczucie stopy i palenie ud, to wygląda na to, że jeżdżenie ze zbytnim odchyleniem do tyłu jest praktykowane. Tułów trzeba pochylić lekko do przodu i docisnąć piszczele delikatnie do butów. Dobrym patentem na trenowanie jest prostowanie rąk do przodu, następuje zjeżdżanie. W przypadku, gdy skręcanie idzie w parze z pochylaniem się tułowiem zbytnio w kierunku środka, dobrą koncepcją jest wyobrażenie sobie, że podczas każdej rotacji na zewnątrz jest duży czerwony guzik do naciśnięcia. Pozwoli to tułowiowi utrzymać pozycję na dolnej narcie. Są z pewnością tacy, którzy dokonują inicjacji skrętów, gdy rotują tułowiem. W celu uniku, dobrze jest trzymać bark, będący po wewnętrznej stronie rotacji ze zwrotem do przodu.
  8. Jeżdżenie po śniegu można śmiało porównać do tego jakby podłożem była wata. Gdy następuje zjazd po śniegu, każdy kierowca wie, że podłoże jest bardzo miękkie, w przeciwieństwie do tego, jeśli go nie ma. Wnioskiem jest, by jeżdżąc w puchu mieć opanowany przede wszystkim strach przed skrętem. W pierwszej kolejności konieczne jest szlifowanie zjazdu na wprost na płaskim zjeździe z uginanymi i prostowanymi wtedy kolanami. Przody płoz z pewnością będą się chowały się i pojawiały w białym puchu. Potrzebne to jest do skręcania w puchu. Potem szlifowanie lekkich skrętów w prawo i w lewo jest do realizacji, by wyczuć właściwy rytm. Odchylanie się do tyłu jest niewskazane. Szerokie płozy freerideowe umożliwiają zjazd w puchu. Lepiej nie wyjeżdżać poza obszar samemu, nie zapominać o potrzebnym wyposażeniu freerideowym i koniecznej wiedzy na temat tego zadania w puchu oraz zagrożeniach, jakimi są na pewno lawiny.
  9. Ci, którzy mają zamiar wykraczać poza strzeżone rejony, powinni się odpowiednio przygotować. Od wczesnego ranka, przed wyjazdem w góry konieczne do sprawdzenia jest stan aktualnego raportu lawinowego. Trzeba wyposażyć się we wszystko, co jest konieczne na wypadek lawinowych zagrożeń: detektor lawinowy, plecak z łopatą, sonda i apteczka pierwszej pomocy i obowiązkowo telefon komórkowy. Plecak z opcją Airbag jest tutaj bardzo ważny do zabrania ze sobą. Wyjazd poza rejon strzeżony bez towarzysza jest nierozsądny. Wystarczy mała kontuzja, dająca duże problemy, gdy nie ma nikogo, kto mógłby wyciągnąć pomocną dłoń. Przed wyprawą do sprawdzenia jest detektor. Na nic zdają się wydatki na najdroższy sprzęt, gdy nie działa poprawnie lub nie jest używany. Dla odświeżenia wiedzy zalecany jest udział w kursie lawinowym każdego roku. W czasie urlopu na nieznanym terenie zbawiennym pomysłem jest wynajęcie przewodnika górskiego – może być również instruktor. Ważne jest, by przekazał wiedzę o najlepszych zjazdach i zwrócił uwagę na możliwe zagrożenia.

Nauka jazdy najlepiej do końca życia

Jazda na nartach jest sportem, którego podstawy są do ogarnięcia na pojedynczą przygodę i zabawę w górach. Zdaniem ekspertów jazda na nartach stanowi prawdziwą przygodę i naukę życia. Najlepszym ćwiczeniem swoich umiejętności jest permanentna praktyka. Powrót na stok w każdym sezonie jest gwarantowany dla tych, którzy zakochają się w tej aktywności.

Warto podkreślić, że poprawę techniki jazdy można uzyskać sprawniej poprzez kurs lub na lekcje indywidualne z instruktorem. Błędne koło jest w stwierdzeniu, że jest to jedynie przeznaczone dla dzieci i najmłodszych i najlepiej wycofać się z tego pomysłu. To sposób na zabawę życia dla każdego wieku. Przygodę w grupach można dostrzec niemal w każdych ośrodkach narciarskich. Ci, u których zrodzi się potrzeba poprawienia swoich umiejętności, mogą zapisać się każdym sezonie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here