W raz z nadejściem ciepłych dni coraz więcej osób wybiera się nad wodę. Niestety nie zawsze są to kąpieliska strzeżone. Bardzo często do wody wchodzą osoby pod wpływem alkoholu, a także te, które zbyt optymistycznie oceniają swoje umiejętności pływackie. Nad wodę zabierane są także dzieci i oczywiście nie byłoby w tym nic złego gdyby były pod stałą kontrolą rodziców, którzy będą w stanie udzielić im pomocy.

Jak ratować tonącego? Charakterystyka zdarzenia

Oglądacie film i widzicie jak osoba tonąca wymachuje rękami i krzyczy, że tonie? Wygląda to bardzo efektownie i oczywiście zwraca uwagę wszystkich osób znajdujących się w okolicy. Wówczas znajduje się bohater, który pędzi do wody i bez najmniejszych problemów ratuje tonącego. Niestety takie przedstawienie nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Prawda bowiem jest taka, że osoba znajdująca się w wodzie walczy o każdy oddech. Nie ma czasu ani siły na wymachiwanie rękami i wołanie o pomoc. Z kolei małe dzieci, które znajdą się pod wodą w pozycji na czworaka (głową do dna) nie są w stanie odwrócić się na plecy i wyjść z wody. Jest to zupełnie naturalne dla dziecka i przy tym ogromnie niebezpieczne. Właśnie dlatego nas wodą należy zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu.

Jak ratować tonącego? Ocena sytuacji i działanie

Najważniejsza zasada, której należy się trzymać to pomoc bez narażania własnego bezpieczeństwa. Rzucenie się do wody bez namysłu i powiadomienia o swoich zamiarach innych osób jest skrajnie nieodpowiedzialne. Głównie z tego względu, że osoba tonąca może wciągnąć ratującego pod wodę. Wówczas będzie już dwoje potrzebujących ratunku, a nikt na brzegu może o tym nie wiedzieć. O zasadach, których należy się trzymać przy niesieniu pomocy można przeczytać na https://rehabilitacjaopole.pl/bezpieczenstwo-nad-woda-jak-ratowac-tonaca-osobe/. Tak więc jak ratować tonącego? Mimo iż trzeba działać szybko, to nie można pominąć kilku kroków. Po pierwsze telefon do odpowiednich służb ratunkowych – może go wykonać osoba znajdująca się w pobliżu. W tym czasie ratujący zdejmuje ewentualne okrycie wierzchnie czy buty, które będą utrudniały akcję. Następnie jak najdłuższą trasę pokonuje po brzegu, by płynąć do tonącego w linii prostej. Do potrzebującego należy podpłynąć od tyłu lub podać mu jakiś przedmiot, którego będzie mógł się chwycić. Następnie należy sprowadzić go na brzeg.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here