Biotyna to składnik, którego nie powinno zabraknąć w naszej diecie, ze względu na to, iż jest on bardzo istotny dla prawidłowej budowy i wyglądu naszych włosów oraz paznokci. Do czego jeszcze przysłuży się dostarczanie do organizmu biotyny? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/biotyna-cenny-skladnik-ktorego-w-organizmie-nie-moze-zabraknac/

Biotyna

To inaczej witamina H lub witamina B7. Odgrywa ważną rolę w zachowaniu wyglądu zdrowej skóry, włosów oraz paznokci. Dokładniej to związek organiczny, który występuje zarówno w tkankach zwierzęcych, ale i w roślinnych. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. To koenzym wielu złożonych procesów, a to oznacza, że konkretne grupy enzymów nie mogą prawidłowo katalizować reakcji jeśli w ich obrębie znajduje się biotyna. Z tego powodu jej niedobór może mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu.

Biotyna jest jedną z witamin, która jest niezbędna do prawidłowej pracy naszego organizmu. Ma ona bardzo ścisły związek z budową i działaniem skóry, włosów oraz paznokci. Niektóre osoby, które przyjmują biotynę w suplementach diety cieszą z twardszych paznokci, mocniejszych włosów oraz ładniejszego wyglądu skóry.

Biotyna również bierze udział w tworzeniu protrombiny, która jest odpowiedzialna z proces krzepnięcia krwi. Do tego również tworzy ona kwasy tłuszczowe oraz produkuje glukozę.

Niedobór biotyny

Do głównych objawów niedoboru biotyny zalicza się niekorzystny wygląd naszej skóry, która ma wiele podrażnień, jest przesuszona, a także podatna na liczne stany zapalne. Skóra może również mieć szarawy odcień, a także mieć inne objawy podobne do łuszczycy. Płytki paznokci z kolei są bardziej cienkie, a paznokcie kruszą się i łamią.

Niedobór biotyny również może powodować wzmożoną utratę włosów. To nie wszystko, niedobór tego składnika może również powodować podwyższenie się poziomu cholesterolu w krwi. Mogą również wystąpić takie objawy, jak brak koncentracji, senność oraz otępienie, a nawet rozdrażnienie! Brak odpowiedniej ilości tej witaminy również wpływa niekorzystnie na mięśnie, które drętwieją, a także mrowieją.

Przeczytaj też: http://www.travellersinn.pl/jakie-jedzenie-odchudza/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here