Planujesz wyjazd na narty, ale nie masz w tym zakresie doświadczenia? Poniżej znajdziesz wskazówki, jak się przygotować do podróży i o czym należy pamiętać, będąc na stoku.

Samodzielna wyprawa czy wyjazd zorganizowany?

Chociaż nie ma większych przeciwskazań, aby wybrać się prywatnym samochodem w wymarzone góry, to jednak jeśli to Twój pierwszy w życiu taki wypad, dla swojego komfortu lepiej postaw na wyjazd zorganizowany. Dlaczego? Współpracując z touroperatorem, nie musisz martwić się takimi kwestiami jak transport, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie. Ponadto podróż na narty autokarem ma tę przewagę, że nie trzeba martwić się o wolne miejsce parkingowe pod ośrodkiem narciarskim, skipass i warunki panujące na drodze. Czynniki te z pewnością przemówią do amatorów białego szaleństwa, dla których to pierwsze w życiu takie doświadczenie i nie chcą martwić się sprawami organizacyjnymi.

Jeśli jednak zdecydujesz się na podróż na własną rękę, sprawdź koniecznie, jakie są opłaty za przejazd. Planujesz szaleństwo w szwajcarskich lub austriackich Alpach? Pamiętaj, żeby kupić winietę! W niektórych państwach należy też ponieść opłatę za przejazd przez tunele czy mosty.

Stopniuj wyzwania

To zrozumiałe, że zapierające dech w piersiach widoki będą kusiły do szusowania po nawet najdłuższych trasach. Nie porywaj się jednak na zbyt duże wyzwania, jeśli jesteś dopiero na początku swojej sportowej drogi. Bolesny upadek czy kontuzja mogą Cię zniechęcić do tej dyscypliny, a przecież chodzi przede wszystkim o dobrze spędzony urlop! Postaw na płaski stok lub małą górkę, na których bez większych obaw będziesz mógł uczyć się tej sztuki. Nie wahaj się i skorzystaj z pomocy instruktora, który profesjonalnie przeprowadzi szkolenie i zadba o Twoje bezpieczeństwo. Próby nauki jazdy na nartach na własną rękę oprócz wspomnianych kontuzji, mogą zakończyć się wyrobieniem sobie złych nawyków. Naprawdę nie musisz mieć z tego powodu żadnych kompleksów – nawet doświadczeni narciarze korzystają ze wskazówek instruktorów, aby poprawić swoją technikę jazdy. Na zorganizowanych wyjazdach można skorzystać ze szkoleń grupowych, dostosowanych do wieku i umiejętności turystów.

Co ze sobą zabrać?

Na pierwszym miejscu jest oczywiście strój narciarski, który zabezpieczy nasze ciało przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi panującymi na stoku i będzie na tyle wygodny, że zapewni nam 100% komfortu podczas jazdy. Przed mrozem doskonale ochroni Cię kominiarka i bielizna termiczna, która zapewni właściwą termoregulację. Obok sportowej kurtki, spodni (lub całego kombinezonu) ważna jest także dobrej jakości warstwa docieplająca (np. polar), która zmagazynuje ciepło pod warstwą zewnętrzną. Najważniejsze aspekty dobrej odzieży na narty (w tym rękawiczek i skarpet) to:

  • doskonała izolacja cieplna,
  • wodoodporność,
  • dobra wentylacja.

Co oczywiste, niezbędne będą również kijki, gogle, kask i same narty (lub deska snowboardowa). Jeśli to Twój pierwszy wyjazd na narty raczej nie ma większego sensu inwestowanie w sprzęt z najwyższej półki – jeśli za jakiś czas okaże się, że stoki nie mają przed Tobą tajemnic i świetnie się na nich czujesz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć wówczas po sprzęt bardziej profesjonalny. Ponadto część z tych rzeczy można wypożyczyć bezpośrednio w ośrodku narciarskim.

Szykując się na wyjście na stok, dobrze jest mieć przy sobie coś do przegryzienia oraz krem ochronny – mróz i słońce mogą niekorzystnie odbić się na stanie naszej skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here