Największa grecka wyspa ma się czym pochwalić, a pobyt na jej terenie każdemu z nas sprawi wiele radości. Co koniecznie trzeba zobaczyć na Krecie?

Zwiedzanie Krety może stać się wyjątkową podróżą w czasie

Miejsc, którym warto poświęcić tutaj swój czas, jest sporo. Kuszą tu również jasne plaże, modne kąpieliska oraz malownicze zatoki, w pobliżu których czekają komfortowe ośrodki wypoczynkowe. Dla większości gości Kreta pozostaje jednak wyspą, której największym bogactwem są unikalne stanowiska archeologiczne oraz urocze, pełne zabytków miasta. Jakie punkty zajmują najważniejsze miejsce na turystycznym planie Krety?

Wiele uroku ma Chania – najważniejsze miasto na wyspie i jej stolica. W tym mieście czekają takie zabytki, jak wenecki kościół San Francesco oraz Meczet Janczarów. Ciekawie prezentuje się tu również Centrum Architektury Śródziemnomorskiej oraz wystawa, którą przyciąga gości Muzeum Morskie. W pobliżu Chanii czeka na letników piękny półwysep Akrotiri, kuszący pięknymi plażami, klasztorem z XVI wieku oraz Jaskinią Niedźwiedzia.
Innym ośrodkiem miejskim, któremu turyści spędzający wakacje na Krecie chętnie poświęcają swą uwagę, jest Heraklion.

Można tu zobaczyć potężną fortecę średniowieczną oraz potężne mury miejskie. Dla wielu osób najważniejszym celem wycieczki do tego miasta są tutejsze muzea.Pełne cennych zabytków Muzeum Historyczne może zrobić ogromne wrażenie, podobnie jest z Muzeum Ikon – miejscu chętnie odwiedzanym nie tylko przez miłośników sztuki sakralnej, ale i tych, którzy chcą lepiej poznać Kretę i jej kulturę. Hitem jest tu jednak Muzeum Archeologiczne.

plaża na krecie

Jego zwiedzenie będzie cennym uzupełnieniem wycieczki śladem kultury minojskiej po tej wyspie, a jednocześnie szansą na ujrzenie najcenniejszych zabytków sprzed wieków, jakie udało się odkryć w trakcie prac na wykopaliskach. Samo muzeum może się pochwalić długą historią, gdyż pierwsze eksponaty zaczęto tu udostępniać w początkach XX wieku.

Dziś na zwiedzających czeka tu aż 20 pomieszczeń, w których można oglądać ciekawe zabytki od czasu neolitu aż po zabytki związane z kulturą hellenistyczną. Dumą tej placówki pozostają jednak minojskie freski, sarkofagi oraz przedmioty znalezione na terenie Knossos oraz Fajstos. Całość robi ogromne wrażenie, a wizyta w tym muzeum jest niezwykłą przygodą dla każdego.

Turystycznymi symbolami Krety stały się minojskie pałace – ważne stanowiska archeologiczne oraz obiekty związane z początkami kultury europejskiej. W jakich miejscach można je zobaczyć? Ciekawe ruiny pałacu, pochodzącego z okresu minojskiego, można zobaczyć w Kato Zakros, miejscowości leżącej na wschodnim wybrzeżu Krety. Pozostałości tego pałacu już na przełomie XIX i XX wieku wzbudzały wielkie zainteresowanie, do dziś zresztą pozostają zabytkiem bardzo ważnym.

Ruinami minojskiego pałacu może się też pochwalić miasteczko Malia, leżące w północnej części wyspy. O wiele bardziej znanym zabytkiem są ruiny miasta Fajstos, na terenie których również zachowały się pozostałości po minojskim pałacu. Największą sławę zdobył jednak pałac w Knossos, Dlaczego? Bo to właśnie z nim związane są znane doskonale opowieści o Minotaurze, nici Ariadny, a przede wszystkim o królu Minosie, synu Zeusa i najsłynniejszym władcy starożytnej Krety.

Turyści, którzy zmęczą się historycznymi wędrówkami, będą mogli skupić się na wyspiarskiej przyrodzie. Miejsc, które mogą tutaj oczarować miłośników natury i aktywnego wypoczynku, jest wiele. Hitem okazuje się jednak Wąwóz Samaria – niezwykłe miejsce, które z pewnością warto zobaczyć. W tym suchym wąwozie, liczącym sobie aż 18 km długości, można się nacieszyć nie tylko pięknymi widokami, ale i spotkaniami z dzikimi kozami kreteńskimi. Szlak, który prowadzi dnem tego wąwozu, jest jedną z najchętniej wybieranych przez turystów tras na wyspie, co najlepiej świadczy o popularności i niezwykłości tego miejsca.

morze

A co z plażami?

Nie brak ich w rejonie Chanii. W gronie tych najpiękniejszych znajduje się Plaża Balos, wiele uroku ma też plaża Elafonisi. W pobliżu miejscowości Sitia, na północno-wschodnim wybrzeżu Krety, czeka natomiast niezwykle malownicza plaża Vai, otoczona palmowym gajem. Wypoczynek w tym miejscu to wspaniałe doświadczenie, na które z pewnością warto postawić.

Wakacje na Krecie to idealna propozycja i dla tych, którym marzy się beztroski wypoczynek nad Morzem Śródziemnym, jak i dla tych, którzy chcą się nacieszyć widokiem wspaniałych zabytków. Tu nuda nikomu nie grozi, a piękne widoki i wspaniały klimat dodatkowo umilą nam wypoczynek w tym miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here