Turcja to miejsce narodzin Imperium Osmańskiego, kraj o bardzo bogatej historii, pełen słońca i niesamowitych miejsc oraz ludzi. Ten kraj może okazać się idealnym miejscem na spędzenie urlopu i jeśli zdecydujemy się udać choćby na krótko, wakacje w Turcji na długo pozostaną nam w pamięci i z pewnością zechcemy tam wrócić. Stolicą Turcji jest Ankara.

Większość ludzi mylnie uważa, że jest ​​nią Stambuł, ale Ankara stała się stolicą kraju w 1923 roku po Wojnie o Niepodległość. Tamtejszą walutą jest lira turecka – jest ona podzielona na podjednostki zwane kuruş. W niektórych miejscach możemy również płacić innymi walutami, choć najbezpieczniej jest to robić w lokalnej walucie.

W Turcji mieszkają aż 73 miliony osób, a jej populacja stale rośnie. Jeśli zaś chodzi o klimat – na północy panuje klimat oceaniczny, natomiast na południu panuje nieco bardziej śródziemnomorski klimat. Ze względu na wyjątkową geografię, w niektórych regionach kraju, można wręcz doświadczyć czterech pór roku w ciągu jednego dnia!

Ulice w Stambule (zakładając, że tam rozpoczniemy naszą podróż po Turcji) są pełne ludzi, dlatego z pewnością szybciej i wygodniej będzie skorzystać z taksówki, aby dotrzeć do hotelu. Kiedy już się zakwaterujemy i postanowimy udać się na małą przechadzkę – może to być dla nas bardzo surrealistyczny spacer przez miasto, gdzie ludzie będą nas zaczepiać i pokazywać nam swoje towary, ponieważ handel jest tutaj tak naturalny, jak oddychanie.

Mamy ochotę gdzieś się zatrzymać i coś zjeść?

Dobry pomysł, ale jedzenie może kosztować krocie w jednym miejscu, by kilka kroków dalej, w innym, być naprawdę tanie i smaczne. Jednak już po kilku godzinach aklimatyzacji zorientujemy się, że w tym miejscu jest coś naprawdę wyjątkowego. To mogą być góry, które prawie zawsze widać gdzieś w oddali, albo fakt, jak niesamowicie przyjaźni są tutaj ludzie, którzy z jakiegoś powodu są o wiele sympatyczniejsi, niż w innych popularnych turystycznie miejscach.

wakacje w turcji w hotelu

Chociaż jest to w przeważającej mierze muzułmański kraj, a my powinniśmy się odpowiednio ubierać, kobiety potrzebują wyłącznie chusty, jeśli odwiedzają meczet. Jeśli go nie mają – mogą ją wypożyczyć bez dodatkowych kosztów w miejscach turystycznych, takich jak Błękitny Meczet.

Stambuł to jedyne w swoim rodzaju stare miasto w Europie, ale większość tego największego i najbardziej kosmopolitycznego miasta Turcji znajduje się po stronie azjatyckiej. Rejs statkiem po Bosforze i Złotym Rogu jest wręcz koniecznością, abyśmy mogli poczuć prawdziwego ducha tego miasta. Możemy dołączyć do zorganizowanej wycieczki i dowiedzieć się więcej z komentarzy przewodnika lub przeskoczyć na jeden z tanich promów, które mogą nas zaprowadzić do różnych przystanków na całym wybrzeżu.

Grand Bazaar jest jedną z największych hal targowych na świecie – kupić tam możemy ręcznie robione dywany, a także szafran oraz Turkish Delight, czyli lokum, obładowane pistacjami. W odległości pięciu minut spacerem od najlepszego hotelu, znajduje się natomiast klimatyczna Cysterna Bazyliki (podziemny rzymski system wodny), Pałac Topkapi, który był kiedyś domem dla sułtanów osmańskich, a obecnie służy za ogromne muzeum, oraz Muzeum Hagia Sophia, która była niegdyś i kościołem, i meczetem.

Błękitny Meczet znajduje się po drugiej stronie Hipodromu od świątyni Hagia Sophia i choć wciąż jest miejscem kultu, można zwiedzić jego historyczne wnętrze. Ale najważniejszą rzeczą w Stambule jest to, że jest to wspaniałe miasto do długich spacerów i po prostu zwiedzania (system tramwajowy jest całkiem dobry, jeśli chcielibyśmy się udać nieco dalej).

turecka flaga

Podczas gdy wycieczki jednodniowe często wydają się czymś, co każdy turysta ma w obowiązku zrobić, prowadzą one często do części kraju, do których inaczej byśmy się nie dostali. Takich jak, na przykład, niesamowite, płonące białe zbocza Pamukkale, naturalne, gorące źródło, którego minerały pomalowały wzgórze na lodowaty odcień. Albo Efes – dramatyczne ruiny starożytnego greckiego miasta, w którym przewodnik poprowadzi nas od biblioteki aż do domu publicznego, ciągle w dół, po drogach, które są nadal wybrukowane i mijają ogromne budynki, które zostały ze sobą połączone.

Jeśli chcemy doświadczyć piękna i niesamowitości tego kraju, mamy szczęście. Pomimo tego, że Turcja jest poza Unią Europejską, urlopy w Turcji są stosunkowo tanie. Krótki czas lotu, wspaniałe atrakcje turystyczne, historyczne i architektoniczne sprawiają, że Stambuł staje się prawdziwą alternatywą wakacyjną dla takich miast jak Barcelona, Madryt czy Paryż.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKurtki PitBull
Następny artykułWakacje z Niemiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here