Wakacje z niemowlakiem to temat, który często wzbudza niepokój i wątpliwości. Rodzice, którym zaledwie kilka miesięcy wcześniej urodziło się dziecko, nie są czasem pewni, czy warto wybierać się na urlop z takim maleństwem. Nie trzeba jednak mieć żadnych obaw. Wakacje z niemowlakiem mogą przebiec bez żadnych zakłóceń, trzeba jednak dobrze je zaplanować i odpowiednio się przygotować. Wiadomo, że nie wszystko da się przewidzieć, ale można w ten sposób znacznie zmniejszyć ilość sytuacji, w których pojawi się zaskoczenie lub problem.

Chcąc spędzić wakacje z niemowlakiem, najpierw należy wybrać odpowiednie do tego miejsce

Lokalizacja nie jest bez znaczenia – warto wziąć pod uwagę to, jak zachowuje się maluch, jakie ma zwyczaje, potrzeby, rytuały, co lubi, a za czym nie przepada. Zwykle rodzicom takich dzieci zaleca się wybór spokojnych okolic, położonych z daleka od hałasu, zgiełku, wrzawy i setek turystów. Warto zastanowić się nad tym, czy ma to być jakiś rejon kraju czy może zagranica. Trzeba jednak brać pod uwagę odległość, a także możliwe środki transportu, którymi da się tam dotrzeć.

Czasem wyjazd do Włoch czy Skandynawii może okazać się znacznie prostszy w organizacji i szybszy jeśli chodzi o czas podróży niż dotarcie do miejscowości położonej nad polskim morzem. Należy też pamiętać, że zdecydowanie się na bardzo egzotyczne rejony bywa kłopotliwe z uwagi na inny klimat, w których maluch może kiepsko się czuć, gorączkować, mieć kłopoty żołądkowe. Problemy zdrowotne nie są przecież mile widziane na wakacjach.

Poza miejscem, warto dokładnie zastanowić się nad datą wyjazdu. Wakacje z niemowlakiem w szczycie sezonu mogą okazać się bardziej uciążliwe niż w maju, czerwcu czy wrześniu. O ile istnieje taka możliwość – lepiej decydować się na terminy nieco mniej turystyczne. Większy luz, cisza, spokój, a tym samym mniejszy tłok i kolejki w wielu miejscach z pewnością podniosą komfort dziecka i dorosłych.

wakacje z dzieckiem

Wystarczy też przypomnieć sobie, jak oblegane są np. plaże nad Bałtykiem w lipcu czy sierpniu – wakacje z niemowlakiem w takich warunkach mogą być dość ciężkie. Warto przy okazji wziąć pod uwagę, że pozasezonowe terminy to z reguły również niższe ceny noclegowe.

Jeśli chodzi o dotarcie na miejsce, na pewno trzeba dobrze przemyśleć, jaki transport wchodzi w grę i która z opcji jest najkorzystniejsza. Część dzieci uwielbia podróżować autem, inne tego nie cierpią i wówczas lepiej sprawdzi się pociąg. Z kolei pragnąc wyjechać do krajów zagranicznych, należy postawić na bezpieczną odległość niż wybierać inne kontynenty, zwłaszcza jeśli maluch źle znosi lot samolotem.

Ważne, by wakacje z niemowlakiem nie okazały się dramatem już na początku. Trzeba pamiętać, że płaczące i marudzące w drodze dziecko to także zmęczony rodzic. Z reguły dorośli stawiają jednak na samochód – wówczas ważne jest, by niemowlak przez całą drogę zapięty był w foteliku. Należy jednak na trasie robić sobie przerwy na odpoczynek, posiłek czy zmianę pieluszki.

Kolejna sprawa to rezerwowanie noclegu. Wakacje z niemowlakiem rządzą się swoimi prawami, dlatego wybieranie hotelu, pensjonatu czy apartamentu musi wiązać się z dostosowaniem tego miejsca do dzieci. Na szczęście dziś w niemal każdej miejscowości znajdują się ośrodki i hotele, które są przyjazne maluchom. Co to oznacza? W punkcie takim rodzice mają dostęp do wielu sprzętów i gadżetów, które są konieczne przy małym dziecku – dzięki temu nie trzeba zabierać ich ze sobą z domu.

wakacje z niemowlakiem

Chodzi tu np. o łóżeczko, wanienkę, krzesełko do karmienia, sztućce i talerzyki. Każdy pokój wyposażony jest też w osobną łazienkę, co jest bardzo ważne przy niemowlęciu. Ponadto na terenie takiego miejsca zwykle znajduje się sala i plac zabaw, czasem także basen, dlatego nie ma problemu z rozrywką i atrakcjami. Dodatkowo, jeśli jest to hotel z restauracją, serwowane jest w nim menu dedykowane maluchom.

Wyjazd na wakacje z niemowlakiem to konieczność racjonalnego spakowania rzeczy

Trzeba tu dokładnie przeanalizować, co jest niezbędne, ale jednocześnie nie zabierać ze sobą połowy mieszkania. Z wielu z pozoru potrzebnych akcesoriów z powodzeniem można zrezygnować. Wakacje z niemowlakiem nie będą przecież trwały pół roku. W ciągu kilku czy kilkunastu dni można obejść się bez niektórych akcesoriów.

Oczywiście są rzeczy, o których absolutnie nie można zapomnieć. Odpowiednia ilość ubranek, butelka, smoczek, lekarstwa na wszelki wypadek, a także ukochana poduszka, zabawka czy kocyk są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zaaklimatyzować się w nowym miejscu i poczuć w nim bezpiecznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here