To wyspiarskie państwo przyciąga tych, dla których wypoczynek nad wodami Morza Śródziemnego jest najlepszym pomysłem na urlop. Cypr jest jednocześnie miejscem niezwykle atrakcyjnym dla tych, którym marzą się historyczne wędrówki w otoczeniu cennych zabytków.

Co koniecznie trzeba zobaczyć na Cyprze?

Zwiedzanie Cypru warto zacząć od wizyty w Pafos. To miasto, wraz z najbliższą okolicą, może każdego gościa oczarować ogromną ilością historycznych pamiątek. Wśród licznych atrakcji, którym warto się tutaj uważniej przyjrzeć, miejsce bardzo ważne zajmują Grobowce Królewskie. To jedna z ciekawszych pamiątek z czasów starożytnych, a jednocześnie miejsce spoczynku wielu miejscowych arystokratów.

Park archeologiczny Kato Paphos to kolejna atrakcja, której w tej części Cypru nie można pominąć. W miejscu tym czekają takie ciekawostki, jak starożytna agora czy kolekcja antycznych mozaik – cennych dzieł sztuki o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej. Z parkiem tym sąsiaduje jeden z najsłynniejszych zabytków Pafos. Jest nim zamek, któremu również warto poświęcić swój czas.

Wakacje na Cyprze są rewelacyjną okazją do tego, by ujrzeć miejsca związane ze znanymi mitami i opowieściami. Z pewnością wielu wrażeń dostarczą turystom spacery śladami Afrodyty. Petra tou Romiou, miejsce jej narodzin, jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Cypru. Nie bez powodu. Czekają tu i piękne widoki, i słynne Łaźnie afrodyty, a dodatkową atrakcją jest Ogród Botaniczny – obiekt, który oczaruje nie tylko miłośników przyrody, ale i tych, dla których liczy się relaks w unikanym otoczeniu. W pobliżu czeka kolejna atrakcja.

plaża na cyprze

To potężna Skała Afrodyty, będąca kolejną wizytówką Cypru. Rejon miasta Pafos to moc historycznych pamiątek, nie brak tu jednak i takich miejsc, które spełnią oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających miłośników plażowania. Kusi piaszczysta Coral Bay, przyciągają też piękne plaże w Pomos. Wszystkie te miejsca oferują piękne widoki oraz rewelacyjne warunki do wypoczynku, nic więc dziwnego, że spotkać na nich można turystów z całego świata.

Drugim rejonem, bardzo chętnie odwiedzanym przez letników, są okolice Limassol. I to miasto może się pochwalić doskonałymi warunkami do wypoczynku oraz bliskością cennych zabytków. Piękne, piaszczyste plaże oraz tak ciekawe zabytki, jak zamek z XVI wieku – oto powody, dla których warto odwiedzić to miasto. Czekają tu również ciekawe wystawy, m.in. Muzeum Sztuki Ludowej oraz Muzeum Archeologiczne.

Miasto to znane jest również z produkcji win, które są głównymi bohaterami niejednej imprezy organizowanej w Limassol.
Miłośników starożytności oczaruje z pewnością Kurion. Ten wspaniały kompleks archeologiczny leży w południowej części Cypru, a jego wielkim walorem są ruiny sanktuarium Apollina. Można tu również ujrzeć piękne mozaiki, przedstawiające m.in. sceny walki gladiatorów.

Turystów zafascynowanych najstarszymi dziejami Cypru zachwycą też ruiny królewskiego miasta Amathus. Założone w XII wieku p.n.e., do dziś wzbudza zachwyt. Co można zobaczyć na jego terenie? Turyści, którzy trafią na to niezwykłe stanowisko archeologiczne, będą mogli ujrzeć m.in. pozostałości sanktuarium wzniesionego przed wiekami ku czci wspominanej już Afrodyty.

wakacje na cyprze

Wycieczki po Cyprze mogą się też okazać wyjątkową przygodą dla miłośników przyrody oraz aktywnego wypoczynku. Warto pamiętać, że obok modnych kurortów i wiekowych ośrodków miejskich, dumą tego kraju są malownicze pasma górskie. Wielkim uznaniem wśród turystów cieszą się góry Troodos, położone w w środkowo-zachodniej części wyspy.I choć najwyższy szczyt tego pasma liczy sobie niespełna 1952 m. n.p.m., to wędrówki po tutejszych szlakach mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Góry te zadziwiają pięknymi widokami i przyrodniczymi skarbami, nie brak też na ich terenie cennych zabytków. Warto się tu wybrać m.in. ze względu na bizantyjskie kościoły, które w tej górskiej scenerii prezentują się wyjątkowo.

Docenione i wpisane na listę UNESCO, zaliczają się do najcenniejszych skarbów na Cyprze. Klasztor Kykkos to kolejny skarb architektury, który ukrywa się w tej górskiej krainie. Dzieje tego opactwa sięgają XI stulecia, a piękna architektura i otoczenie sprawiają, że pobyt na jego terenie każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Wakacje na Cyprze mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Na tej niezwykłej wyspie można wypocząć, poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii, a jednocześnie nacieszyć się widokami, które na długo pozostaną w pamięci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here