Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to niezwykle uciążliwa przypadłość pojawiająca się w trakcie podróży różnymi środkami lokomocji. Dotyczy to głównie samochodów, pociągów i statków, ale również samolotów. Szczególnie długie podróże są przyczyną złego samopoczucia. Choroba lokomocyjna objawia się zawrotami i bólem głowy, mdłościami, a nawet wymiotami. Skąd biorą się te wszystkie nieprzyjemne doznania i jak sobie z nimi radzić w trakcie podróży ?

Wrażenia zmysłowe a błędnik

Błędnik jest narządem zmysłu równowagi. Umiejscowiony jest w uchu wewnętrznym. Jest on niewielki, ale to dzięki błędnikowi jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Pozwala on na określenie dokładnego położenia naszego ciała, czyli odróżnienie góry od dołu, czy rozpoznanie kierunku poruszania się. Wszystkie informacje odbierane przez błędnik są weryfikowane przez wzrok i receptory czucia głębokiego, znajdujące się w skórze, mięśniach i stawach. U osób nadwrażliwych, podczas długich podróży błędnik zostaje podrażniony. Wysyła on bowiem sygnały do mózgu, że ciało znajduje się w ruchu, co również widzimy za oknem, obserwując zmieniający się krajobraz, a jednak siedzimy wygodnie w fotelu. Nasz mózg jest więc nieco zdezorientowany. W takiej sytuacji monotonne ruchy ciała, czy nagłe wstrząsy przy wjeżdżaniu na wzniesienia, czy zjeżdżaniu w dół, powodują, że organizm reaguje wyjątkowo złym samopoczuciem. Oprócz zawrotów i bólów głowy może pojawić się także oczopląs (trwający jeszcze jakiś czas po zatrzymaniu pojazdu), szumy w uszach, nudności i wymioty. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną często mają zakłócone tętno, bladą skórę i trudności z oddychaniem. Pojawiają się także kłopoty z wyjściem z pojazdu oraz problemy z ustaniem na nogach. A wszystko dlatego, że błędnik źle określa położenie naszego ciała względem rzeczywistości, przez co utrzymanie równowagi staje się dużo trudniejsze. Warto zdać sobie sprawę z tego, że wszystkie te dolegliwości nasilają w przypadku, gdy podróż odbywa się w niekomfortowych warunkach, a więc jest ciasno, duszno i czujemy zapach spalin. Ponadto każda kolejna podróż po tego typu doznaniach wywołuje strach jeszcze przed wejściem do samochodu.

Skuteczne sposoby na chorobę lokomocyjną

Wszystkich tych nieprzyjemnych dolegliwości, pojawiających się podczas podróży można uniknąć lub znacznie je złagodzić przestrzegając kilku ważnych zasad. Po pierwsze zadbajmy o to, aby samochód był wygodny, przestronny i dobrze przewietrzony. Idealnie, aby był to pojazd większy i cięższy, o solidnym zawieszeniu. Niemałe znaczenie ma tutaj klimatyzacja — nie zawsze bowiem pogoda pozwala na uchylenie okna. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny też podróżować zawsze przodem do kierunku jazdy, przy oknie oraz nie patrzeć zbyt długo w przemieszczające się na zewnątrz obiekty. Zamiast tego należy kierować wzrok możliwie najdalej, w okolice linii horyzontu, gdzie wszystko zmienia się nieco wolniej. Bardzo często czytanie nasila dolegliwości towarzyszące kinetozie, lepiej więc zrelaksować się przy niezbyt głośnej muzyce. Bardzo pomocne jest również stabilne podparcie głowy oraz częsta zmiana pozycji, np. na półleżącą. Regulowane fotele okazują się więc bardzo przydatnym rozwiązaniem. Przed samą podróżą należy ponadto dobrze się wyspać oraz unikać przejadania się, czy picia słodkich, gazowanych napojów. Nie można jednak wyruszać z pustym żołądkiem — idealny będzie lekki posiłek i zaopatrzenie się w czystą, niegazowaną wodę. W momencie, gdy już pojawią się dolegliwości, należy, jeśli to możliwe, zatrzymać się na chwilę i odetchnąć świeżym powietrzem. Bardzo pomocne są również zimne okłady na czoło i kark. Warto oczywiście zaopatrzyć się w specjalne preparaty na chorobę lokomocyjną.

Jazda busem a choroba lokomocyjna

W przypadku, gdy musimy wyruszyć w dalszą podróż za granicę i korzystamy z usług przewoźnika, warto wybrać solidną i sprawdzoną firmę, dysponującą nowymi, komfortowymi pojazdami. BusAdres jest jednym z wiodących przedstawicieli w branży transportu osób. Realizuje przewóz osób z Niemiec i Holandii do Polski. Wszystkie busy wyposażone są w niezwykle wygodne fotele z pasami bezpieczeństwa, dwustrefową klimatyzację i ogrzewanie. Dzięki temu każda podróż jest komfortowa i bezpieczna, nawet dla osób z chorobą lokomocyjną. Wykwalifikowani i doświadczeni kierowcy reagują na indywidualne prośby pasażerów, stąd zatrzymanie się na chwilę odpoczynku i zaczerpnięcie świeżego powietrza jest standardem. BusAdres realizuje przewóz osób z Niemiec i Holandii do Polski od wielu lat, a liczne grono zadowolonych klientów jest najlepszą rekomendacją firmy. Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie http://busadres.pl/o-nas

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here