Zdecydowana większość naszego społeczeństwa zapytana o to, z czym kojarzą jej się góry, odpowie z pewnością, że z oscypkami, Zakopanem, ciupagami, czyli po prostu z Tatrami. Jest to bowiem najbardziej popularne i rozpowszechnione w naszej kulturze pasmo górskie, ale warto pamiętać, że same Karpaty w Polsce mają linię długości ponad 400 kilometrów. Góry są bardzo zróżnicowane i piękne.

Oczywiście nie odbierając uroku tatrzańskim szczytom, należy zauważyć, że są w Polsce także inne, piękne pasma, o których często albo się zapomina, albo w ogóle nie zdaje sprawy z ich istnienia. Tatry są jednak obecnie tak przepełnione, a wiele szlaków (między innymi na Giewont, Kasprowy Wierch lub Morskie Oko) straciło swój dawny urok z powodu przeładowania typowymi turystami, którzy nijak mają się do klasycznych górołazów.

Warto więc zwrócić baczną uwagę na rozwijające się prężnie turystycznie Beskidy zachodnie z cudownymi panoramami, przestronnymi halami i przede wszystkim znacznie mniejszą ilością ludzi na każdym kroku. Na niektórych szlakach można wiele kilometrów iść bez napotkania żywej duszy, rozkoszując się niezakłóconą przyrodą i ciesząc się prawdziwą wolnością.

Jeżeli więc planuje się dobre i sprawdzone miejsca na wakacje warto uwzględnić Beskidy Zachodnie. Dobrą bazą wypadową będzie Kotlina Żywiecka, w której znajduje się jedno z większych miast regionu Żywiec, znane z produkowania znanej marki wody mineralnej. Z Kotliny owej można śmiało urządzać długie wędrówki w pasma Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Małego.

Trudno wymienić wszystkie piękne trasy, które można tam zobaczyć i które z pewnością pozostaną niezapomnianymi. Warto jednak skupić się poglądowo na paru najważniejszych punktach górskich tego regionu, które mogą być swego rodzaju wskazówką dla początkujących turystów w tym regionie.

okolice żywca

W Beskidzie Żywieckim przede wszystkim znana jest Babia Góra, największa polska Beskida wznosząca się na wysokość 1725 metrów na poziomem morza. Zobaczyć z niej można przy dobrej widoczności wszystkie pasma wchodzące w skład Beskidów Zachodnich, a także doskonale Tatry, Niżne Tatry, Małą i Wielką Fatrę na Słowacji. Jest to także miejsce występowania fantastycznej, wspaniałej przyrody, co zaowocowało zorganizowaniem tam Babiogórskiego Parku Narodowego.

Oprócz góry tej w Beskidzie Żywieckim znane jest także Pilsko (1557 m.n.p.m.), pod którym znajduje się najwyżej położone w Beskidach schronisko PTTK na Hali Miziowej (1300 m.n.p.m.). Góra jest drugim miejscem po Babiej Górze w Beskidach, w którym można podziwiać regularne pasmo kosodrzewiny. Wierzchołek jest niezalesiony, więc również stanowi cudowny punkt obserwacyjny, z którego roztacza się niesamowity widok na Tatry. Wśród gór Beskidu Żywieckiego pilną uwagę należy zwrócić na malowniczą Halę Rysianka, przez wielu uznawaną za absolutnie najpiękniejsze miejsce w polskich górach.

Beskid Śląski gwarantuje przede wszystkim cudowne wrażenia na najwyższym szczycie pasma, Skrzycznem (1257 m.n.p.m.). Beskid Śląski różni się od Żywieckiego tym, że nie ma tam tak wiele rozłożystych hal, natomiast również mamy do czynienia z cudownymi widokami i nietkniętą przez człowieka naturą. Co prawda Skrzyczne jest potężnie wykorzystywane turystycznie, ale ciszę i spokój bez problemu odnaleźć można na znajdującej się stosunkowo niedaleko Baraniej Górze (1220 m.n.p.m.).

Beskid Mały natomiast, trzecie pasmo przylegające do Kotliny Żywieckiej malowniczo styka się z Jeziorem Międzybrodzkim, a najwyższą kulminację odnotowuje na Czuplu (933 m.n.p.m.). Jest to pasmo zdecydowanie niższe, ale ma coś w sobie i wiele osób zachwyconych jest urokiem również i tych wierzchołków.

beskidy

Beskidy mają bardzo wiele do zaoferowania również jeśli planuje się wakacje zimowe

Rozwija się tam prężnie narciarstwo, szczególnie w mieście Szczyrk, gdzie obecnie postawiono największy ośrodek narciarski w Polsce za astronomiczna kwotę ponad 100 milionów złotych. Na stokach Skrzycznego stanęło wiele wyciągów kanapowych, które uprzyjemniają turystom korzystanie z ośrodka narciarskiego, wcześniej zdominowanego przez proste orczyki.

Infrastruktura rozwija się prędko i co roku turyści mają możliwość zakosztowania czegoś nowego. Ośrodek położony w Beskidach ma szansę realnie zaistnieć nie tylko wśród wakacyjnych planów Polaków, ale także być dobrą alternatywą dla ośrodków podhalańskich. Oprócz Szczyrku na nartach pojeździć można w Kobielowie na stokach Pilska, w Zawoi na Mosornym Groniu, a także w paru ośrodkach w Wiśle, Ustroniu i na Czarnym Groniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here