Wybierając się na wakacje, liczymy na owocny wypoczynek. Jedni z nas uwielbiają piaszczyste plaże i promienie słońca, inni biwakują pod namiotem w dziczy. Są też tacy, którzy wolą wylegiwać się w domowym zaciszu. Bez względu na rodzaj wypoczynku, na każdy moment znajdzie się dobra książka. Poniżej znajdziecie kilka przyjemnych propozycji na przeżycie przygód w swojej głowie.

Jeśli książki na wakacje, to pierwszym tytułem godnym polecenia jest ,,Genialna Przyjaciółka” Eleny Ferrante. Seria składa się z czterech części. Powieść jest podróżą w przeszłość. Zaczynamy historię oczami sześćdziesięcioletniej Eleny Greco, której przyjaciółka z dzieciństwa znika bez śladu. Nie jest to niepokojące, gdyż Lila od zawsze tego chciała zważywszy na trudy dotychczasowego życia. Elena jednak próbując zrozumieć dlaczego zdecydowała się na to dopiero w podeszłym wieku, przenosi czytelnika w lata pięćdziesiąte, na przedmieścia Neapolu.

Opowieść jest swego rodzaju retrospekcją. Ukazuje jak przyjaźń dziewczynek przemieniała się razem z nimi. Są to trudne czasy, opanowane przez biedę. Przyjaciółki przechodzą trudne czasy, często dostrzegamy rywalizację między nimi. Dla Eleny Lila zawsze była wzorem. Odważna i piękna, zawsze przecierała szlaki. Prosty motyw przyjaźni jest tu przepleciony mnóstwem zwrotów akcji. Zaczynamy przeżywać walkę z przemocą bohaterek razem z nimi. Ubogie dzielnice i klimat miasta jest barwnie przedstawiony.

dziewczyna z książką

Postacie drugoplanowe też nie ujdą naszej uwadze. Autorka przedstawia także rozwarstwienie społeczne. Możemy dostrzec różnice między biednymi, a bogatymi włoskimi rodzinami. Jeśli tylko chcemy przenieść się w czasie i pozwiedzać nieco Włochy, ta książka jest świetnym wyborem. Niemniej jednak poraża dawką serwowanych emocji.
Dla fanów mitologii i czarów zdecydowanie lepszym wyborem okaże się książka Madeline Miller pod tytułem: ,,Kirke”. W tym przypadku przenosimy się do świata rządzonego bezwzględnymi bóstwami.

Tytułowa Kirke jest córką tytana Heliosa. Bóg słońca wysoko stawia oczekiwania wobec swoich dzieci. Ku jego zmartwieniu okazuje się, że nie władają specjalnymi mocami. Do czasu gdy odkrywa w sobie czarnoksięskie predyspozycje. Z tego powodu zostaje wygnana. Kirke zmaga się z dylematem. Nie wie czy przynależy do śmiertelników, czy do świata zakochanych w sobie bogów. Książka jest podróżą przez wiele znanych nam mitów. Spotkamy się z Dedalem i Ikarem, Minotaurem, a także Odyseuszem. Bohaterka poszukuje szczęścia i swojej tożsamości.

Skoro jesteśmy już przy motywie poszukiwań, warto wspomnieć o książce ,,Dzika droga” Cheryl Strayed. Literatura współczesna o zmaganiach bohaterki z pasmem nieszczęść. Jesteśmy świadkami jak jej życie się rozpada. Małżeństwo się sypie, szukając miłości zalicza miłosne wpadki, a na końcu traci bliską osobę. Poszukując nowej drogi życiowej, Cheryl postanawia wyruszyć w podróż szlakiem wzdłuż Ameryki Północnej.

Jej wyobrażenia o wyprawie mocno mijają się z rzeczywistością i trudem jaki ją czeka. Jako niedoświadczona podróżniczka zmaga się ze strachem, głodem i dawkowaniem wody. Podróż okazuje się być niezwykle pomocna z dotychczasowymi problemami. Rozchwiana emocjonalnie bohaterka odnajduje spokój i układa sobie wszystko w głowie.

Jeśli wśród nas są fani kosmosu, na pewno swoje miejsce w biblioteczce powinien znaleźć ,,Marsjanin”, którego autorem jest Andy Weir. Możliwe, że w naszej głowie pojawia się ostrzeżenie, że skoro podróż w kosmos to będzie nudna, a słownictwo mało zrozumiałe. Nic bardziej mylnego! Mark Watney – bohater naszej opowieści, jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie.

czyta na wakacjach

Bieg wydarzeń i pasmo nieszczęść powoduje, że prawdopodobnie będzie również pierwszym, który tu umrze. Nikt nie spodziewa się, że udało mu się przeżyć. Ekipa zostawia Marka na pastwę Czerwonej Planety. Wyprawa ratunkowa nie rusza, ponieważ nie jest nawet świadoma, że żyje. Nasz bohater skutecznie walczy o przetrwanie, próbuje skontaktować się z Ziemią.

Książka jest pełna poczucia humoru przy tak dramatycznych wydarzeniach. Jest lekka, czyta się bardzo szybko. Czytelnik nie orientuje się nawet, że przeżywa wyprawę tak emocjonalnie. Kibicujemy bohaterowi i liczymy na to, że uda mu się przeżyć. Wielki ukłon w stronę autora za przedstawienie kosmosu w tak przyjemnym tonie, a zarazem nieprzewidywalnym i nieobliczalnym.

Książki potrafią dokonać niezwykłych rzeczy w naszej głowie. Przenosimy się w czasie i miejscu wtedy kiedy tylko chcemy. Bez względu na to jak spędzamy nasz czas wolny, książki na wakacje są doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here