Czas wakacji to możliwość poznania nowych krajów, kultur, tożsamości ludzkich, religijnych, czy narodowościowych. Tożsamość to słowo, które opisuje, jak wyjątkowi jesteśmy. Każdy z nas ma własną unikatową tożsamość, co czyni nas wyjątkową postacią. Najistotniejsze kwestie, które tworzą naszą tożsamość, możemy podzielić na dwie grupy: wrodzoną i nabytą.

Wrodzonymi są – na przykład: nasza narodowość, fakt, że jesteśmy dziećmi naszych rodziców, nasze imię i nazwisko, i to, co uzyskaliśmy: pewne elementy zachowań, które nabyliśmy podczas naszego wychowania – za osoby, które nam przekazały taką wiedzę i te wzorce należą m.in. rodzice, przyjaciele, nauczyciele w szkole. Pojęcie tożsamości było tworzone przez wiele lat. Wiele ruchów politycznych, społecznych i religijnych było przyczyną zmian, które zostały implikowane do naszego życia.

Tożsamość europejskiej osoby jest zupełnie inna niż osoby z Azji, czy z Ameryki Południowej. Europejczyk dorasta z przekonaniem, że są jednostkami i powinni dbać o własne życie. Mieszkańcy Azji myślą bardziej kolektywnie, o rodzinie lub państwie. Jest dla nich nie do pomyślenia, że wspólnota jest stawiana poniżej siebie samego. Dla nich jest to objaw braku podjęcia odpowiedzialności. Odbija się to na sposobie zarządzania wśród państw azjatyckich. Takie kraje jak Chiny, Korea Południowa, Indie, Indonezja, Singapur, czy Tajwan nie potrzebują świetnych warunków płacowych, czy socjalnych, aby dobrze pracowali.

Mają oni samą świadomość, że to kolektyw – grupa wyższa, która sprawuje władzę, to te osoby, które znają się lepiej niż oni na zarządzaniu grupą. Inaczej jest jednak z grupami napływowymi z Ameryki Północnej, czy Europy, których trzeba przyciągnąć do tych krajów jak najlepszymi warunkami, oczywiście nie zapomniawszy o własnej kulturze. W Europie do sukcesu dochodzi się stopniowo. Tak jak zostało wspomniane, niepowodzenia nie powodują paniki, a wiadomo, że ludzie mogą nadal liczyć na wsparcie i poprawę.

chorwacja

Jednak oprócz międzykontynentalnych sporów, występują one także wewnątrz samych kontynentów. Polacy myślą inaczej niż Rosjanie, Rosjanie inaczej niż Niemcy, Niemcy inaczej niż Grecy, a Grecy inaczej niż Holendrzy. Tutaj kraje mają swoje tradycje i kulturę. Jest różnica także religijna między różnymi odłamami chrześcijaństwa: katolicyzmem i protestantyzmem. Protestancka zasada predestynacji przedkłada ciężką pracę ponad cierpienie typowe dla katolicyzmu.

Europę dzieli się ze względu na uwarunkowania historyczne – np. wschodnią i zachodnią. Strona wschodnia przez długie lata poszukiwała niezależności, jej rozwój został też znacznie przyhamowany, zarówno pod kątem gospodarczym, politycznym, jak i społecznym.

To jest powód, dla którego społeczeństwo, które narzeka na świat wokół, a także na polityków, jeszcze bardziej obawia się radykalnych zmian, bo sądzi, że może to być tylko zmiana na gorsze. Jest to również powód, dla którego ludzie są nastawieni sceptycznie do Unii Europejskiej, która nakłada pewne restrykcje nieakceptowalne dla przeciętnego człowieka, który obawia się utraty tożsamości swojego społeczeństwa.

Nie oznacza to, że wszyscy ludzie z tego samego kraju mają te same poglądy. Z różnicami regionalnymi wiążą się różnice w gwarze, strojach, zachowaniach. Ludzie z różnych regionów krajów mają własne dialekty, które niejednokrotnie różnią się sporo od urzędowego języka danego kraju, choć zwykle nie na tyle, aby nie móc się dogadać z innymi krajanami. Czasem jednak powoduje to chęć odrębności jak np. Szkocja w Wielkiej Brytanii czy Katalonia w Hiszpanii.

autokar

Nie zmienia to jednak faktu, że każdy nas jest inny i każdy na bazie swoich doświadczeń i kapitału, inaczej postrzega świat. Tak więc mamy, co budować i czego doświadczać. Każdy zagraniczny wyjazd daje nam szansę poznania nowych ludzi, przełamania barier, podziwiania kultury budowanej przez lata przez społeczeństwa.

Można więc powoli zacząć planować cele naszych podróży na przyszłość, wybierać, czy jedziemy z biurem, czy na własną rękę, czy też zatrzymamy się w hotelach, czy w przydrożnych miejscówkach, czy wybierzemy wakacje autokarem z możliwością objazdu, który zapewni nam możliwość zwiedzenia najważniejszych zabytków, czy też jednak skorzystamy z komfortowych warunków w samolocie, przy okazji wybierając tanie linie lotnicze, które oferują loty za bardzo niskie stawki.

Nie zastanawiać się więc i nie zwlekać, a już można planować, w jaki sposób przeżyjemy najbliższe miesiące i co w ich trakcie uzyskamy oraz jaką frajdę mogą nam wakacje sprawdzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here