Balaton – największe jezioro Europy Środkowej od dawna jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży. W Polsce niezwykle popularny kierunek w czasach PRL-u, ze względu na ograniczone możliwości wyjazdów poza granice państwa. Osoby, które w pewien sposób mogły być znudzone polskim Bałtykiem, z pewnością przychylnym okiem patrzyły na możliwość wypoczynku za granicą.

Wakacje nad Balatonem również dzisiaj są dość popularne

Wynika to przede wszystkim z bliskości tego jeziora z Polski, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę południe kraju, skąd dotarcie nad Bałtyk z pewnością zajęłoby więcej czasu.

Balaton nazywany jest węgierskim morzem i można powiedzieć, że jest to niemal prawda. Brakuje wyłącznie słonej wody.

Wakacje nad Balatonem to oczywiście przede wszystkim plaża i kąpiele, jednak sposobów spędzania czasu w tym miejscu jest wiele. Jezioro otoczone jest przeze wiele atrakcyjnych turystycznie miejscowości, w których znaleźć można wiele rozrywek.

Wspomnieć należy przede wszystkim o podziemnym jeziorze w miejscowości Tapolca. Niewielkim kosztem można przepłynąć jeziorem znajdującym się w jaskini. Niezapomniane widoki i niezapomniane przeżycia. W tym samym miejscu znajduje się również muzeum geologii – również warte zwiedzenia i zrozumienia skąd wzięło się podziemne jezioro.

Turystyczne centrum Balatonu to miejscowość Siofok. Kurort ten to przede wszystkim odpoczynek na Wielkiej Plaży i korzystanie z uroków płytkiego jeziora (a co za tym idzie – jeziora o bardzo przyjemnej temperaturze). Jednakże znaleźć tu można również kilka zabytków wartych zobaczenia – między innymi 45 metrowa wieża wodna czy kościół luterański w Parku Oulu, w którym spragnieni kultury wyższej będą mogli usłyszeć jeden z granych tu koncertów organowych.

Ważnym punktem w trakcie wakacji nad Balatonem jest miejscowość Balatonfured. To jeden z najbardziej znanych kurortów nad Balatonem i człowiek czuje się tutaj prawie jak nad morzem. Nadmorska promenada, deptak z wieloma, różnego rodzaju, sklepami, barami i restauracjami.

Jeżdżący przez miasto turystyczny pociąg pozwoli na obejrzenie miasta oraz zobaczenie najciekawszych miejsc. To co wzbudzi największe zainteresowanie wśród rodzin z dziećmi to zewnętrzny, piękny park wodny oraz zróżnicowany pod względem trudności park linowy. Dla każdego coś miłego.

motorówka

Wyjeżdżając z Balatonfured warto odwiedzić jeszcze Elmeny Park, pamiętając jednak, że należy przeznaczyć przynajmniej kilka godzin na wszystkie atrakcje. Znajdują się tutaj park linowy o różnych poziomach trudności, plac zabaw, miejsce na piknik, restauracja, strzelnica (oczywiście strzelanie z łuku, nie z broni palnej), plac zabaw. Fani motoryzacji mogą pojeździć gokartami czy quadami.

Balaton to również miejsce, gdzie odpoczynek znajdą miłośnicy przyrody. Wokół jeziora znaleźć można niemal 200 gatunków roślin, prawnie chronionych na Węgrzech. Wspaniała możliwość obejrzenia kwiatów czy drzew o rzadko spotykanych walorach. Obcowanie w takich warunkach z pewnością dostarcza wiele wrażeń, zarówno tych wizualnych jak i duchowych.

Wokół Balatonu znajduje się wiele turystycznych miejscowości, oferujących różne rodzaje atrakcji. Wiele z miast posiada piękne zabytki, które warto odwiedzić. Są to różnego rodzaju rezydencje, ruiny XIII wiecznego zamku czy opactwo benedyktyńskie, z którego podziwiać można panoramę okolicy.

Dla osób spragnionych wrażeń Węgrzy oferują również ciekawe atrakcje. Wakacje nad Balatonem można spędzić na jachcie, pływając motorówką, odwiedzając różnego rodzaju parki rozrywki, również te z dość ekstremalnymi rozrywkami, a więc parkami linowymi, ściankami wspinaczkowymi i innymi.

Ceny na Węgrzech są na odpowiednim poziomie, czasami można wręcz powiedzieć, że jest tanio, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę ceny w kraju. Sprawia to więc, że zagraniczna wycieczka nie musi być niezwykle kosztowna.

balaton wieczorem

Warto również pamiętać, że Węgrzy są ludźmi nad wyraz sympatycznymi i Polaków traktują bardzo dobrze. Oba narody darzą się dużą estymą, co, biorąc pod uwagę historię, nie powinno nikogo dziwić. Wakacje nad Balatonem sprawiają więc, że jest to odpoczynek w pięknych miejscowościach, z ogromem atrakcji, a także wśród wspaniałych ludzi, służących pomocą, kiedy tylko będą mogli.

Wyjeżdżając nad Balaton można spełnić niemal wszystkie zachcianki, można trafić w gusta niemal każdego. Czy ktoś lubi przeleżeć urlop na plaży i kąpać się w ciepłej wodzie, czy zwiedzać zabytki i warte uwagi miejsca, czy uprawiać sport – wakacje nad Balatonem to zapewnią. Jest to więc rozwiązanie, które warto rozważyć, zwłaszcza gdy alternatywą może być wyjazd nad zimny Bałtyk.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here