Coraz więcej Polaków obiera Gruzję jako kierunek na wakacje. Dla wielu są to wakacje marzeń: w tym pięknym kraju znajdziemy nie tylko moc atrakcji turystycznych, ale też sami Gruzini i ich kultura są niesamowicie przyjaznymi i ciepłymi ludźmi. W dodatku, jako jeden z nielicznych narodów, żywią do nas autentyczną sympatię.

Dlaczego warto wybrać się do Gruzji?

W Gruzji znajdziemy wszystko, co potrzebne. Są tutaj monumentalne góry, pełne ścieżek dla piechurów, jak i tras narciarskich. Wypożyczenie nart i korzystanie ze szlaków narciarskich jest niezwykle tanie. Wysoko w górach znajdziemy bardzo przytulne schroniska dla wędrowców, a w dolinach możemy pooglądać, jak żyją miejscowi.

Ogromną zaletą Gruzji jest to, że żyje się tutaj nadal tak jak przed wiekami. Istnieje silnie kultywowana tradycja wypasania owiec i kóz. Pozyskuje się z nich pożywienie: mleko i ser, potrzebne do życia. W górach wyrabia się też słynne na cały świat skóry, a życie płynie niespiesznie. To wszystko, okraszone wspaniałym gruzińskim winem jest dla turystów dużą atrakcją.

Gruzja – zwiedzanie samochodem
Gruzję najlepiej jest zwiedzać wypożyczonym samochodem terenowym. Dzięki temu najszybciej dotrzemy do oddalonych od siebie, zlokalizowanych na pustkowiach monastyrów, a także zamków zlokalizowanych wysoko w górach i do urokliwych kościołów na uboczach dróg. Poza bezdrożami, warto wstąpić na chwilę do miasta Signaghi, a także do położonej u podnóża Kazbeku Tsmindy Sameby. Ciekawostką są również skalne miasta, na przykład Wardzia lub Upliscyche.

Odwiedzając Tbilisi zimą, warto skorzystać z jednej z gruzińskich bani. Są to gruzińskie łaźnie, w których można wymoczyć zziębnięte kości. Woda ma temperaturę około 40 stopni Celsjusza i unosi się z niej specyficzny zapach.

Gruzja – zwiedzanie najstarszego monastyru
Gdy o monastyrach mowa, trzeba koniecznie powiedzieć o najstarszym z nich, Dżwari, który znajduje się w okolicach doliny rzeki Kury. Warto udać się tam samochodem. Nieopodal znajduje się Katedra Sweti Schoweli, wpisana na listę UNESCO.

Skalne miasto w Gruzji
Skalne miasto w gruzińskiej Wardzii to jedna z największych atrakcji tej części Azji. Jest to dawne miasto wyryte w skałach. Teraz nikt tam nie mieszka, ale przed wiekami mieściła się tam osada, która była domem dla ponad 20 tysięcy osób. Ludzie ci wykuli sobie mieszkania-komnaty wprost w skałach. Wszystkie te mieszkania były połączone korytarzami – również wykutymi w skałach. Co ciekawe, miasto skalne w Gruzji było na tyle nowoczesne i dobrze zorganizowane, że działała w tych warunkach sprawna sieć wodociągowa!

gruzja

Zwiedzanie Tbilisi
Tblisi różni się bardzo od miast europejskich. Mimo że na skalę gruzińską jest to metropolia, dla nas bezie to bardzo urokliwe górskie miasteczko, pełne nowoczesnych udogodnień. Co zobaczyć w Thbilisi? Warto przede wszystkim przejść się Aleją Rustaweli, zwłaszcza w nocy. Wówczas budynki oświetlone efektownymi iluminacjami wyglądają najlepiej. Znajduje się tutaj sporo luksusowych knajpek i efektownych butików. Mamy tutaj parlament gruziński. Trzeba też wiedzieć, że to własnie od tej ulicy rozpoczęła się gruzińska rewolucja róż.

Batumi
Będąc w Gruzji, warto udać się również do Batumi. Obecnie jest to duży kurort turystyczny. Znajdziemy tutaj nowoczesne hotele, w których można wypocząć po trudach podróży. Jednocześnie, jest to urokliwe miasteczko. Można pospacerować, posmakować dobrej gruzińskiej kuchni, a wieczorami odkrywać kluby. Dla miłośników architektury Batumi będzie prawdziwą gratką. Znajdziemy tutaj zarówno komunistyczne bloki, jak i dawną zabudowę charakterystyczną dla tej części świata.

Sighnaghi
Miłośnicy fotografowania powinni udać się do Sighnaghi. Jest to małe miasteczko górskie, zlokalizowane tak malowniczo, że niemal każdy widok będzie tutaj zapierał dech w piersiach. Zarówno ten rozciągający się na panoramę gór okalających miasto, jak i ten na urokliwe, małe uliczki. Blogerzy i influencerzy z całego świata traktują ten rejon jako miejsce na wymarzone wakacje, bo można zrobić tutaj fenomenalne ujęcia życia miejscowych. Kolorowe balkony, kolorowe stragany z jedzeniem, klimatyczne knajpki. To wszystko składa się na doskonałe wrażenia po podróży.

wymarzone wakacje

Gruzińska supra
Legendarna gościnność Gruzinów jest tym, przez co wyjazd do Gruzji to wakacje marzeń dla wielu spragnionych swojskich klimatów. Powrót do słowiańskiej korzeni (mimo że Gruzini to zupełnie inna grupa etniczna, to można poczuć z nimi braterstwo przy jednym stole).

Warto odwiedzić gruzińską rodzinę, aby przekonać się, czym jest tradycyjna gruzińska supra. Ogromne ilości jedzenia wystawianie na stół, prowadzenie półgodzinnych toastów przez tamadę, a także niesamowita wesołości przyjazna atmosfera – tego wszystkiego można doświadczyć wybierając się na wakacje do Gruzji.

Gruzja – noclegi przez Airb’n’b
Aby jak najbardziej doświadczyć lokalnego kolorytu, poleca się z korzystania z noclegów poprzez Airb’n’b lub przez Couchsurfing. Wówczas zapewnimy sobie kontakt z miejscowymi – autentycznymi Gruzinami, odnośnie których możemy być pewni, że napoją nas winem i dadzą smacznie pojeść, a dodatkowo pokażą, z czego słynie ich kraj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here