Ubezpieczenie zdrowotne od zawsze budzi wiele kontrowersji. Są ludzie, którzy uważają, że ubezpieczenie zdrowotne powinno należeć się z automatu każdemu obywatelowi. Państwo powinno być zobligowane do zapewnienia każdemu ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie jednak na ubezpieczenie trzeba sobie zasłużyć.

Drogi do osiągnięcia ubezpieczenia zdrowotnego są różne. Może na przykład podjąć pracę etatową bądź też na umowę zlecenie. W ten sposób otrzymamy ubezpieczenie. Ubezpieczenie zdrowotne to też przywilej osób bezrobotnych – wystarczy rejestracja w urzędzie pracy i już od momentu rejestracji człowiek ma prawo do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. W szczególnych sytuacjach jest możliwość otrzymania ubezpieczenia od władz miasta, na którego terenie zamieszkujemy.

Zupełnie inna para kaloszy to ubezpieczenie na wakacje

Chodzi o sytuację, kiedy w obcym kraju coś złego wydarzy się z naszym zdrowiem. Doskonale wiemy, że różne sytuacje w życiu się zdarzają i wypadek na wakacjach również może się zdarzyć. W obcym kraju możemy mieć na przykład wypadek komunikacyjny podczas podróżowania samochodem bądź autobusem. W tej sytuacji w obcym kraju będziemy musieli udać się po pomoc. Ubezpieczyciele mają wiele pakietów przygotowanych na ten cel. Musimy po prostu wybrać pakiet przygotowany do naszych potrzeb.

jeziora

W pakiecie są czasami różne dodatkowe usługi. Możemy na przykład za dodatkową opłatą mieć ochronę bagażu. Czasami będzie należało nam się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czasami będziemy też ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej, czyli jeżeli z naszej winy coś stanie się innemu człowiekowi to nie zapłacimy za to z własnej kieszeni, ale szkodę pokryje ubezpieczyciel. Warto wykupić tego typu ubezpieczenie, kiedy wybieramy się na przykład na narty.

Możemy niechcący zrobić krzywdę innemu narciarzowi może domagać się od nas pokrycia tej szkody. Ubezpieczenie na wakacje nie jest rzeczą bardzo drogą. Oczywiście wszystko zależy od wysokości sumy ubezpieczenia i dodatkowych usług. Zazwyczaj kosztuje to kilkaset złotych na kilka tygodni.

Jeżeli wybieramy się na wakacje do któregoś z krajów Unii Europejskiej mamy ułatwione zadanie – wystarczy zwykłe ubezpieczenie z NFZ które posiadamy. Jednakże karta EKUZ wydana nam na podstawie tego ubezpieczenia nie pokrywa wszystkich kosztów, jakie mogą zaistnieć podczas leczenia w innym kraju. Dlatego warto wykupić jeszcze dodatkowe prywatne ubezpieczenie od prywatnego ubezpieczyciela.

Dokładne warunki ubezpieczenia znajdziemy w dokumencie, który nazywa się ogólne warunki ubezpieczenia. Tam znajdziemy dokładną instrukcję z kim należy skontaktować się w razie wypadku. Może zdarzyć się w sytuacja, kiedy w obcym kraju po wypadku nie będziemy w stanie do nikogo zadzwonić. W tej sytuacji musimy liczyć się z tym, że karetka zabierze nas do przypadkowego szpitala. Jednakże ubezpieczyciel powinien pokryć wszystkie koszty leczenia, ponieważ nie mieliśmy obiektywnie możliwości skontaktowania się z nim najpierw.

Warto zadbać o wakacyjne ubezpieczenie, ponieważ jest to chyba najważniejszy wydatek w całej tej imprezie. Na swoim zdrowiu nie możemy oszczędzać, nie możemy też pozwolić sobie na zrobienie wielotysięcznego długu. Tak może się skończyć sytuacja, kiedy zapomnimy lub zaniedbamy kwestie ubezpieczenia zdrowotnego na wakacje. Warto pamiętać, że ubezpieczenie w różnych częściach świata może mieć różne ceny. Inna może być cena w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej a inna w Azji.

na plaży

Na terenie Unii Europejskiej możemy leczyć niespodziewane przypadki na podstawie karty EKUZ, ale na przykład w razie śmierci za granicą ciało nie zostanie sprowadzone do kraju na koszt NFZ tylko trzeba będzie samemu za to zapłacić. Warto pamiętać o tego typu wyjątkach. Ubezpieczenie wakacyjne powinno obejmować zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeszcze przed wyjazdem na wakacje koniecznie sprawdźmy gdzie jest najbliższy szpital w mieście, do którego jedziemy. Zdecydowanie musimy zabrać ze sobą wszystkie leki, jakie bierzemy, szczególnie te na choroby przewlekłe.

Kobiety, które biorą pigułki antykoncepcyjne muszą wziąć ze sobą odpowiednią liczbę tabletek. Tak samo kobiety, które leczą się na tarczycę muszą wziąć ze sobą odpowiednią ilość hormonów. Dotyczy to każdej choroby przewlekłej na przykład nadciśnienie albo miażdżycy. Jeżeli należymy do grupy osób chorych przewlekle koniecznie sprawdźmy czy nasza polisa obejmuje leczenie następstw choroby przewlekłej za granicą. Zazwyczaj trzeba za to osobno zapłacić. Czytajmy zatem uważnie wszystko co podpisujemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWakacje w Egipcie
Następny artykułWakacje na bali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here